Dania i Norwegia zaostrzają restrykcje koronawirusowe

Źródło:
PAP
Prof. Piekarska: niestety poddajemy się dyktaturze mniejszości niezaszczepionej
Prof. Piekarska: niestety poddajemy się dyktaturze mniejszości niezaszczepionejTVN24
wideo 2/21
Prof. Piekarska: niestety poddajemy się dyktaturze mniejszości niezaszczepionejTVN24

Rządy Norwegii oraz Danii ogłosiły zaostrzenie restrykcji związanych z pandemią COVID-19. W obu krajach w ostatnich dniach odnotowywane są wysokie liczby zakażeń koronawirusem.

W Danii, gdzie drugi dzień z rzędu dobowa liczba zakażeń przekroczyła 4 tysiące, zapowiedziano rozszerzenie wymogu okazywania certyfikatów zaszczepienia na COVID-19 na państwowe zakłady pracy. Obecnie taki certyfikat trzeba okazywać przy wejściu na imprezy kulturalne oraz w restauracjach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Eksperci doradzającej duńskiemu rządowi komisji ds. koronawirusa mają przeanalizować możliwość skrócenia czasu obowiązywania negatywnego testu na COVID-19. Obecnie badanie PCR jest ważne 96 godzin, a tzw. szybki test obowiązuje przez 72 godziny. Ma zostać także ustalone, jak długo ważne będzie zaświadczenie o zaszczepieniu.

Zaostrzone kontrole na granicach Norwegii

W Norwegii, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań od początku pandemii (w poniedziałek - 2 855), mają zacząć obowiązywać zaostrzone kontrole na granicach. Od 26 listopada rząd wprowadzi obowiązek rejestrowania wjazdu na stronie internetowej entrynorway.no.

Jak zapowiedziały norweskie władze, wymóg certyfikatów będą mogły wprowadzać gminy w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej. Jednym z pierwszych miast, gdzie zacznie on obowiązywać, jest Trondheim.

Norweska minister zdrowia i opieki społecznej Ingvild Kjerkol zaapelowała do Norwegów o rezygnację z podawania ręki, a osobom chorym poleciła pozostanie w domu.

Autorka/Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: