TVN24 | Świat

Nowa mutacja koronawirusa dotarła na Cypr

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

U dwunastu osób przybyłych w grudniu z Wielkiej Brytanii na Cypr została wykryta nowa, bardziej zaraźliwa mutacja koronawirusa - poinformował w niedzielę resort zdrowia śródziemnomorskiej wyspy.

Nową mutację wirusa stwierdzono u 12 z 19 osób, u których zdiagnozowano ostatnio infekcję COVID-19. Osoby te znalazły się na Cyprze między 6 a 20 grudnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wzrost zachorowań na Cyprze

Jak zauważyła agencja Reutera, Cypr doświadczył w ciągu ostatnich trzech tygodni znaczącego wzrostu dynamiki zachorowań. 29 grudnia dzienna liczba nowych zakażeń osiągnęła najwyższy dotychczasowy wynik (901), w porównaniu do około czterystu przypadków dwa tygodnie wcześniej.

Od początku pandemii na Cyprze odnotowano 23 445 przypadków COVID-19. Zmarło 129 osób zakażonych koronawirusem. 

Kolejne przypadki nowej mutacji w Skandynawii

W sobotę służby sanitarne Danii i Szwecji poinformowały o potwierdzeniu w tych krajach kolejnych przypadków bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Z raportu duńskiej państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut wynika, że w Danii odnotowano do tej pory 86 przypadków nowej mutacji, przede wszystkim w Północnej Jutlandii. Jak oszacowano, rzeczywista liczba może być dziewięciokrotnie wyższa i wynosić 774.

Według naukowców brytyjska mutacja koronawirusa jest od 50 do 74 proc. bardziej zaraźliwa. W Danii ten wariant koronawirusa wykryto u 0,8 proc. pozytywnych próbek z okresu od połowy listopada do końca grudnia 2020 roku. Do tej pory przebadano jedynie 11 proc. z nich.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował w sobotę, że liczba potwierdzonych przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Szwecji wzrosła o sześć i łącznie jest ich 11. Wszystkie zostały wykryte u podróżnych z Wielkiej Brytanii.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: