Jak państwa radzą sobie z pandemią. Polska pod koniec rankingu

Źródło:
PAP, Bloomberg

Najlepiej z pandemią COVID-19 radzi sobie Nowa Zelandia - państwo to ponownie znalazło się na szczycie opracowanego przez agencję Bloomberga zestawienia Covid Resilience. Pierwszą dziesiątkę zdominowały jednak kraje Azji, którym zdaniem autorów rankingu udało się opanować rozwój koronawirusa na swoim terenie. W marcowym opracowaniu awansowały państwa, w których sprawnie przebiega akcja szczepień. Na 53 oceniane kraje Polska zajęła 50. pozycję.

Prowadzony od listopada i aktualizowany co miesiąc Covid Resilience Ranking ma pokazywać odporność największych światowych gospodarek na pandemię i jakość życia zwykłych ludzi podczas kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego. W rankingu Bloomberga pod uwagę wzięto gospodarki, których produkt krajowy wynosi powyżej równowartości 200 miliardów dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Twórcy oceniają 53 państwa pod kątem dziesięciu wskaźników. Oprócz podawanej proporcjonalnie do populacji liczby nowych infekcji i zgonów na COVID-19 są to między innymi: dotkliwość wprowadzonych ograniczeń, przewidywany wzrost gospodarczy czy stopień dostępności opieki zdrowotnej. Do ogólnej oceny wlicza się też procent mieszkańców danego kraju, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Państwa azjatyckie zdominowały zestawienie

Pierwsza dziesiątka rankingu jest zdominowana przez kraje Azji, które zdaniem autorów zestawienia szybko opanowały pandemię na swoim terenie. Oprócz znajdującego się na drugim miejscu opracowania Singapuru jest tam również Tajwan (4. miejsce), Korea Południowa (6. miejsce), Chiny (7. miejsce), Japonia (8. miejsce) i Tajlandia (9. miejsce).

Na pierwszym miejscu ponownie jednak znalazła się Nowa Zelandia. Na trzeciej pozycji twórcy rankingu ulokowali Australię. Piąte miejsce przypadło Izraelowi. Pierwszą dziesiątkę państw najlepiej radzących sobie z pandemią zamyka Norwegia.

Covid Resilience Ranking, marzec 2021TVN24

Awans państw, które szczepią najefektywniej

Bloomberg zwrócił uwagę na duży awans Izraela, który w ogłoszonej w czwartek marcowej edycji rankingu znalazł się na piątym miejscu, w lutym był na czternastym. Tak duża zmiana była możliwa dzięki prowadzonej w Izraelu najszybciej na świecie kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Dwie dawki preparatu przyjęła tam już ponad połowa mieszkańców.

W zestawieniu awansowały, chociaż już nie tak spektakularnie, również inne kraje, które szybko szczepią swoich mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na 11. pozycji i od lutego przesunęły się o cztery miejsca w górę, USA z 27. miejsca przeszły na 21. pozycję w rankingu, Wielka Brytania awansowała z 30. na 25. miejsce. Agencja podkreśliła, że szybka akcja szczepień przekłada się na poprawę innych wskaźników epidemicznych, a także pozwala na rozluźnienie restrykcji, przez co szybko szczepiące kraje awansują w zestawieniu.

Polska pod koniec rankingu

Jak zauważa Bloomberg spada pozycja państw Europy, w której szczepienia przebiegają chaotycznie. W porównaniu z lutym Grecja spadła o 20 miejsc, na 40. pozycję, Rumunia o 15, na 46. miejsce, Włochy i Polska o 10, a Finlandia o 9.

Polska zajmuje 50. miejsce na 53 notowane w zestawieniu Covid Resilience państwa. Gwałtowny spadek w porównaniu z poprzednią edycją tłumaczony jest wzrostem liczby zakażeń i wprowadzeniem nowych obostrzeń. Według Bloomberga gorzej niż Polska z pandemią radzą sobie tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP, Bloomberg

Tagi:
Raporty: