Korea przeprowadzi próbę nuklearną. "Mamy nadzieję, że strony zachowają spokój"

Jak na apel zareaguje Korea Południowa?CC-BY-2.0 | expertinfantry/flikr

Chiny zaapelowały do "wszystkich stron", by zachowały powściągliwość po zapowiedzi przeprowadzenia przez Koreę Północną trzeciej próby nuklearnej i dalszych testów z rakietami dalekiego zasięgu. Działania te mają być wymierzone przeciwko USA.

- Wszystkie strony, których to dotyczy, powinny powstrzymać się przed działaniami, mogącymi zaostrzyć napięcie w regionie - ogłosił rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. - Mamy nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, będą ważyć swoje słowa i czyny, brać pod uwagę długoterminowe interesy i dążyć do wznowienia rozmów sześciostronnych - dodał Hong.

W czwartek północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej poinformowała, że władze w Phenianie planują przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. W komunikacie podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż zapowiedziane próby będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym, które określono jako "wrogie państwo". Już wcześniej władze w Phenianie informowały, że planują wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Była to reakcja na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Koreę Płn. za wystrzelenie w grudniu 2012 roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę. Phenian twierdzi, że grudniowa próba rakietowa miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu.

ONZ zaostrza sankcje

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wprowadziła nowych sankcji wobec Korei Północnej, ale zaostrzyła te już obowiązujące, m.in. wobec kilku północnokoreańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie rakietowym i nuklearnym.

Rezolucję nr 2087 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie we wtorek. Głosowały za nią nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej. Chiny są głównym sponsorem i opiekunem reżimu północnokoreańskiego. Pekin domaga się wznowienia sześciostronnych rozmów rozbrojeniowych, w wyniku których dotychczas nie udało się znaleźć rozwiązania dla północnokoreańskiego programu nuklearnego. W rozmowach biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Korea Północna oraz Chiny. Korea Północna przeprowadziła dotychczas dwa testy nuklearne - w 2006 i 2009 roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC-BY-2.0 | expertinfantry/flikr

Tagi:
Raporty: