Cztery minuty posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
PAP
Posiedzenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej
Posiedzenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej Reuters
wideo 2/8
Posiedzenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej Reuters

Odsunięty z urzędu były prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol nie stawił się na przesłuchaniu w Trybunale Konstytucyjnym w procesie dotyczącym jego impeachmentu. W związku z tym posiedzenie trwało zaledwie cztery minuty.

Trybunał zebrał się dokładnie miesiąc po przegłosowaniu przez Zgromadzenie Narodowe wniosku o impeachment Juna w związku z wprowadzeniem przez niego 3 grudnia ubiegłego roku krótkotrwałego stanu wojennego.

Obrońcy byłego prezydenta zapowiedzieli w niedzielę, że ich klient nie stawi się na przesłuchaniu w związku z podejmowanymi próbami jego aresztowania, a co za tym idzie "obawami o bezpieczeństwo" polityka.

Policja przed Trybunałem Konstytucyjnym w SeuluJEON HEON-KYUN/PAP/EPA

CZYTAJ też: Wezwanie do "pokonania strażników prezydenckich", drut kolczasty i barykady wokół rezydencji. Co się stanie w Korei Południowej?

Nakazy aresztowania

Sąd wydał dotychczas dwukrotnie nakaz aresztowania Juna w ramach dochodzenia w związku z zarzutami zamachu stanu i nadużycia władzy. Podczas próby wykonania tego nakazu, podjętej 3 stycznia, funkcjonariusze byli przez wiele godzin blokowani przez ochronę prezydencką, która uniemożliwiła im wejście do rezydencji polityka w Seulu, gdzie ukrywa się od 12 grudnia.

Agencja Yonhap przekazała, powołując się na swoje źródła, że w policji zorganizowano we wtorek trzecie spotkanie dowódców, by omówić plan aresztowania Juna. Do takiej próby może dojść już w środę rano. Prawdopodobnie zostanie w nią zaangażowanych nawet tysiąc funkcjonariuszy.

Posiedzenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego Korei Południowej PAP/EPA

Ministerstwo obrony z kolei oświadczyło, że wojskowi pełniący służbę wartowniczą w rezydencji prezydenckiej nie będą utrudniać wykonania nakazu sądowego.

CZYTAJ także: Jest nakaz zatrzymania prezydenta i przeszukania rezydencji. Pierwszy raz w historii

Odrzucony wniosek prawników Juna

Podczas wtorkowego posiedzenia Trybunał odrzucił wniosek prawników Juna, którzy domagali się wykluczenia jednej z sędziów, powołując się na obawy, że zajmowane przez nią wcześniej stanowisko szefowej stowarzyszenia prawniczego może ograniczyć szanse na sprawiedliwy werdykt – podała agencja Yonhap.

Kolejne przesłuchanie zaplanowano na 16 stycznia. Posiedzenie odbędzie się niezależnie od tego, czy Jun będzie na nim obecny, czy nie – podkreślił pełniący obowiązki prezesa Trybunału Mun Hjung Be, cytując odpowiednie przepisy prawne. Do 4 lutego zaplanowano łącznie pięć posiedzeń.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JEON HEON-KYUN/PAP/EPA