Uciekł z Chin do Korei Południowej na skuterze wodnym

Źródło:
PAP
Hrabstwo Ju, w prowincji Szantung w Chinach
Hrabstwo Ju, w prowincji Szantung w Chinach
GOOGLE EARTH
Hrabstwo Ju, w prowincji Szantung w ChinachGOOGLE EARTH

Chiński dysydent uciekł przez morze do Korei Południowej, pokonując 300 kilometrów na skuterze wodnym przez Morze Żółte - podał portal BBC, który określił to jako "jedną z najbardziej ekstremalnych prób ucieczki, jakie widziano w dzisiejszych czasach". Mężczyzna został zatrzymany.

Według lokalnych doniesień uciekinierem jest Kwon Pyong, krytyk prezydenta Xi Jinpinga. Chińska ambasada w Seulu odmówiła komentarza w tej sprawie.

Południowokoreańska straż przybrzeżna podała, że mężczyzna, ubrany w kamizelkę ratunkową i kask, wyruszył z prowincji Szantung, holując za skuterem pięć beczek paliwa.

Chiński dysydent uciekł przez morze do Korei Południowej na skuterze wodnymKoreańska Straż Przybrzeżna

Mężczyzna został zatrzymany.

"Dlatego podjął śmiertelnie niebezpieczną przeprawę"

W ostatnich latach Pekin coraz częściej uniemożliwia aktywistom opuszczanie chińskiego terytorium, a wiele państw Azji Południowo-Wschodniej odmawia pomocy ubiegającym się o azyl uciekinierom z Chin. W zeszłym miesiącu - przypomniał portal BBC - znany chiński prawnik zajmujący się prawami człowieka Lu Siwei został schwytany w Laosie i zawrócony do Chin, zanim udało mu się dołączyć do żony i dzieci w Stanach Zjednoczonych.

Południowokoreański aktywista Lee Dae-seon z organizacji pozarządowej Dialogue China powiedział w rozmowie z agencją AFP, że "metoda przyjazdu Kwona do Korei Południowej z naruszeniem prawa była niewłaściwa, ale tłem jest inwigilacja chińskich władz i trwające od 2016 roku polityczne prześladowania Kwona". "Dlatego podjął śmiertelnie niebezpieczną przeprawę do Korei Południowej" - oświadczył.

Poinformował, że Kwon rozważa, czy ubiegać się o status uchodźcy w Korei Południowej - która co roku rozpatruje tylko kilka wniosków - czy w kraju trzecim.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Koreańska Straż Przybrzeżna