Korea Południowa. Były prezydent Roh Tae-woo nie żyje

Źródło:
Reuters

Były prezydent Korei Południowej Roh Tae-woo zmarł w wieku 88 lat - podała agencja Reutera. Przywódca odegrał kluczową rolę w procesie przemian demokratycznych kraju. Zakończył jednak karierę polityczną w hańbie, skazany na więzienie za zdradę stanu i korupcję.

Roh Tae-woo był odznaczonym weteranem wojennym, który odegrał kluczową, choć kontrowersyjną rolę w przejściu od rządów autorytarnych przywódców do demokratycznych wyborów w Korei Południowej - przekazał Reuters we wtorkowej depeszy.

Doniesienia o śmierci byłego prezydenta, pełniącego urząd w latach 1988-1993, potwierdził szpital w Seulu. Podał, że polityk zmarł we wtorek. Nie ujawnił jednak, co było przyczyną zgonu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Roh Tae-woo miał problemy ze zdrowiem od 2002 roku, kiedy przeszedł operację raka prostaty i był wielokrotnie hospitalizowany - przypomniała agencja Reutera.

Kariera zakończona hańbą

Roh Tae-woo rozpoczął karierę wojskową podczas wojny koreańskiej 1950-1953, był dowódcą jednostki bojowej w wojnie w Wietnamie. W ciągu kilkudziesięciu lat zmienił się z konspiratora przewrotu wojskowego w najbardziej popularnego prezydenta Korei Południowej. Zakończył jednak swoją karierę polityczną w hańbie skazany na 22 lata więzienia za zdradę stanu i korupcję - podała agencja Reutera.

Polityk został oskarżony o udział w wojskowym zamachu stanu w 1979 roku i masakrze prodemokratycznych demonstrantów w Gwangju w 1980 roku, a także o masową korupcję.

"Jest mi niezmiernie wstyd, że jestem byłym prezydentem" - kajał się polityk przed opinią publiczną w telewizyjnym wystąpieniu w 1995 roku, przepraszając za potajemne zgromadzenie 654 milionów dolarów funduszu w czasie sprawowania swego urzędu.

Roh Tae-woo został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young-sama i uwolniony z więzienia w 1997 roku.

Sukcesy, zakończone protestami

Roh Tae-woo odniósł sukces jako globalny mąż stanu, dokonując dyplomatycznego przełomu dzięki swojej "Nordpolitik" - dążeniu do ustanowienia formalnych więzi z wrogami z czasów zimnej wojny, Rosją i Chinami.

Dzięki Igrzyskom Olimpijskim w Seulu w 1988 roku ówczesny przywódca pomógł Korei Południowej ukształtować nową tożsamość międzynarodową. W 1991 roku wprowadził kraj do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kadencja Roh Tae-woo została jednak napiętnowana przez protesty uliczne i niestabilność gospodarczą. Niedługo przed opuszczeniem siedziby prezydenckiej, Błękitnego Domu, został uznany w sondażu opinii publicznej na najgorszego polityka w Korei Południowej.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Reuters