Reżim zmienia hymn. Usunięto nawiązania do jedności z Koreą Południową

Źródło:
PAP
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie ZdemilitaryzowanejArchiwum Reuters
wideo 2/3
Panmundżom na granicy Korei Północnej i Korei Południowej, w Koreańskiej Strefie ZdemilitaryzowanejArchiwum Reuters

Korea Północna częściowo zmieniła tekst swojego hymnu narodowego, usuwając słowa odnoszące się do jedności całego Półwyspu Koreańskiego - informuje w czwartek japoński nadawca NHK. Jest to najprawdopodobniej konsekwencja zaostrzenia retoryki Kim Dzong Una, który wezwał do zerwania wszelkich związków z południowym sąsiadem.

Według japońskiego nadawcy NHK w tekście hymnu narodowego Korei Północnej zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa spraw zagranicznych Korei Północnej z pierwszej zwrotki usunięto słowa "samcheonri", co dosłownie tłumaczy się jako "trzy tysiące ri", tj. ok. 1200 km, co symbolicznie odnosi się do całego Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna jak dotąd nie wyjaśniła, dlaczego zmieniono tekst. NHK dodał jednak, że wydaje się, iż jest to spowodowane zmianą polityki reżimu w stosunku do południowego sąsiada.

Kim Dzong Un, Korea PółnocnaKCNA

Pjongjang zrywa związki z Koreą Południową

W połowie stycznia południowokoreański dyktator Kim Dzong Un odrzucił ideę zjednoczenia państw koreańskich i zaapelował o wpisanie Korei Południowej w konstytucji jako "wrogiego" państwa.

Dążąc do zerwania związków z Koreą Południową, nakazał zburzenie Łuku Zjednoczenia w Pjongjangu, zamknięcie agencji rządowych odpowiedzialnych za współpracę z Seulem i przyspieszenie przygotowań wojskowych do "wojny, która może rozpocząć się w każdej chwili".

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA