Hakerzy z Korei Północnej włamali się do ponad 140 tys. komputerów w firmach i instytucjach rządowych Korei Południowej, przygotowując atak cybernetyczny na wielką skalę – poinformowała południowokoreańska policja. Wykradziono także 42 tys. dokumentów, dotyczących m.in. konstrukcji amerykańskiego myśliwca F-15.
Po styczniowej próbie nuklearnej w Korei Północnej Seul podniósł poziom zagrożenia atakami cybernetycznymi. W efekcie zaostrzonych procedur bezpieczeństwa Korea Południowa wykryła potężną operację północnokoreańskich hakerów, która rozpoczęta została w 2014 roku.
"Zamieszanie na skalę narodową"
Jak stwierdzono w trakcie przeprowadzonego śledztwa, hakerzy włamali się w sumie do ponad 140 tys. komputerów w 160 południowokoreańskich firmach i instytucjach rządowych. We wszystkich umieszczone zostało złośliwe oprogramowanie, które miało umożliwić przeprowadzenie później ataku cybernetycznego na wielką skalę. Hakerzy zdobywali kontrolę nad komputerami i serwerami, ale na razie nie podejmowali dalszych działań, skupiając się na włamywaniu do kolejnych celów.
"Jest bardzo prawdopodobne, że Korea Północna chciała spowodować zamieszanie na skalę narodową, przeprowadzając jednoczesny atak cybernetyczny na wiele celów, lub planowała w sposób ciągły wykradać tajemnice przemysłowe i wojskowe", poinformowała południowokoreańska jednostka policyjna prowadząca śledztwo w tej sprawie.
Plany konstrukcyjne F-15
Jednocześnie Seul wykrył, że w lutym tego roku hakerzy wykradli z dwóch południowokoreańskich koncernów 42 tys. dokumentów dotyczących obronności kraju. Wśród nich były plany konstrukcyjne amerykańskich myśliwców F-15, poinformowała agencja Reutera, powołująca się na anonimowego przedstawiciela policji uczestniczącego we śledztwie.
Informacji tych nie potwierdzono jednak oficjalnie. Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło, jakoby złamane zostały wojskowe systemy komputerowe, a także stwierdziło, że wykradzione materiały nie były tajne.
Siły powietrzne Korei Południowej posiadają obecnie 60 myśliwców wielozadaniowych F-15K produkcji amerykańskiej.
Hakerzy na usługach Pjongjangu
W przeszłości wielokrotnie dochodziło do ataków cybernetycznych na firmy i instytucje w Korei Południowej, o których dokonywanie oskarżani byli hakerzy działający na usługach Korei Północnej. Pjongjang konsekwentnie zaprzeczał jednak tym zarzutom.
Autor: mm//gak / Źródło: Reuters, TASS, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.0 | Korea.net / Korean Culture and Information Service (Republic of Korea Air Force)