TVN24 | Świat

Wszystkie kary za Turów potrącone z funduszy dla Polski

TVN24 | Świat

Autor:
Maciej
Sokołowski,
mjz
Źródło:
TVN24
Kary za funkcjonowanie kopalni Turów potrącone z wypłat środków dla Polski (wideo z 7 kwietnia)
Kary za funkcjonowanie kopalni Turów potrącone z wypłat środków dla Polski (wideo z 7 kwietnia)TVN24
wideo 2/2
TVN24Kary za funkcjonowanie kopalni Turów potrącone z wypłat środków dla Polski. Komentarze polityków

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę kary dzienne w dwóch sprawach: za funkcjonowanie kopalni Turów i za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak wynika z informacji korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego, Komisja Europejska potrąciła już wszystkie kary za Turów, natomiast w sprawie Izby Dyscyplinarnej kary są sukcesywnie potrącane przez Komisję z funduszy dla Polski.

Kary dotyczą dwóch spraw - w pierwszej chodziło o polsko-czeski spór w sprawie kopalni Turów. Kary w wysokości pół miliona euro dziennie były naliczane od 20 września 2021 do 3 lutego 2022 roku. Licznik przestał bić po polsko-czeskim porozumieniu w sprawie kopalni Turów.

Jak dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski w Komisji Europejskiej, ostatnie potrącenie kar było 31 maja i na tym sprawa się kończy, więc wszystkie należne kary już zostały potrącone z funduszy dla Polski.

Oznacza to więc, że chociaż polski rząd zapowiadał, że kar za Turów płacić nie będzie, to Polska oddała już wszystkie należne 68,5 mln euro (ponad 300 mln zł). 

Kary w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Druga sprawa dotyczy kary za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej latem 2021 roku zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie.

Kary naliczane są od 3 listopada. Na 9 czerwca jest to 219 dni, co równa się 219 milionom euro - wylicza Maciej Sokołowski.

Na razie w tej sprawie Komisja wystawiała wezwania do zapłaty na sumę 174 miliony euro, z czego 111 milionów euro zostało już potrącone ze środków dla Polski.

W czwartek Sejm odrzucił 23 z 29 poprawek senackich do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poparcia nie zyskały wszystkie kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Maciej Sokołowski, mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości