Kontrowersyjna sesja rywala Merkel. Przegra czy wygra "środkowym palcem"?


Rywal Angeli Merkel o fotel kanclerza musi tłumaczyć się z kontrowersyjnego zdjęcia. Fotografia kandydata opozycyjnej partii SPD na szefa rządu Peera Steinbruecka, na którym pokazuje on środkowy palec, zdobi okładkę jednego z weekendowych magazynów. Część wyborców podziwia polityka za odwagę.

W piątkowym dodatku do "Süddeutsche Zeitung" pojawiła się cała sesja z 66-letnim socjaldemokratą, która miała być "wywiadem bez słów" - polityk na pytania dziennikarzy miał odpowiadać gestami.

Środkowy palec to reakcja na pytania o jego gafy i określenia, które nadają mu media - czyli m.in. "Peerlusconi", "Peer-Problem" czy "Peer-Wpadka".

Zdjęcie wywołało falę oburzenia w całym kraju. Część Niemców jest zdania, że politykowi nie przystoi pozować z takim gestem.

Jednak w jednym sondaży przeszło połowa głosujących podziwia odwagę polityka. Komentatorzy są raczej zgodni, że kontrowersyjna sesja nie poprawi notowań Steinbruecka przed zbliżającymi się wyborami.

Wierzy w poczucie humoru obywateli

Odpowiadając na zarzuty w związku ze zdjęciem, Steinbrueck powiedział, że liczy na poczucie humoru obywateli Niemiec i na to, że właściwie zrozumieją jego "język migowy". Przyznał, że nie wiedział, iż właśnie to zdjęcie znajdzie się na stronie tytułowej magazynu. Na Twitterze polityk SPD napisał, że za pomocą zdjęcia bez słów "wyłożył kawę na ławę", protestując przeciwko temu, że pyta się go stale o drobiazgi, zamiast o naprawdę ważne rzeczy. Steinbrueck wielokrotnie krytykował media, zarzucając dziennikarzom, że traktują go nie fair, rozdmuchując drobne gafy do rozmiarów wielkich skandali, jak w przypadku jego uwagi, że nie pija wina kosztującego mniej niż 5 euro. Jak pisze "SZ", rzecznik Steinbruecka, Rolf Kleine, nie chciał początkowo zezwolić na publikację kontrowersyjnego zdjęcia, jednak sam polityk wyraził zgodę na publikację.

Przedstawiciele koalicji rządowej skrytykowali gest Steinbruecka. - Kandydatowi na kanclerza nie wolno wykonywać takich gestów - powiedział szef FDP Philipp Roesler. - Ten styl nie przystoi (przyszłemu) kanclerzowi - dodał jego partyjny kolega, minister zdrowia Daniel Bahr.

Media: Szanse na wygraną pogrzebane

Większość mediów oceniła krytycznie postawę Steinbruecka. Czy kandydat rzeczywiście ujawnił swoje emocje, czy tylko je odegrał? - pyta "Der Tagesspiegel". Za taki gest w ruchu ulicznym kierowca dostałby słony mandat - zauważyła rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk. Zdjęcie nie pomoże Steinbrueckowi w kampanii wyborczej - powiedział dziennikarz "SZ" Nico Fried. Kontrowersyjne zdjęcie ukazało się w chwili, gdy notowania Steinbruecka w sondażach po raz pierwszy w tej kampanii zaczęły się poprawiać. Przewaga Merkel nad kandydatem SPD, wynosząca na początku roku 33 punkty procentowe, stopniała do 17 pkt proc. (49 do 32) - wynika z sondażu, opublikowanego w czwartek przez telewizję publiczną ARD. SPD zyskała w ciągu tygodnia jeden punkt procentowy i cieszy się obecnie poparciem 28 proc. wyborców, CDU straciła jeden punkt i ma 40 proc. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września.

Bawaria wybiera parlament
Bawaria wybiera parlamenttvn24

Autor: rf//kdj / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: