Kongres tnie tarczę

 
Dla Izby Reprezentantów tarcza antyrakietowa jest zbyt drogasxc.hu/sm

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w środę projekt ustawy dotyczącej środków na elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Projekt, który obcina budżet o prawie 246 milionów dolarów.

Ustanowiony projekt ustawy ostro redukuje finansowanie budowy systemu, w ramach którego ma powstać stacja radarowa na terenie Czech i wyrzutnie rakiet przechwytujących w Polsce.

Oszczędności głównie w Polsce

Postulowany przez administrację USA na rok 2009 budżet tarczy obcięto o prawie 246 milionów USD z 712 milionów USD. Ustawa ma zredukować też - o 90 milionów USD z ok. 133 milionów USD - postulowane fundusze na budowę obiektu tarczy w Polsce. Zapewnia natomiast pełne finansowanie instalacji radaru w Czechach.

Dzięki ustawie resort obrony ma otrzymać zgodę na przystąpienie do kupowania "niektórych części rakiet przechwytujących", co oznacza ustępstwo Demokratów w Izbie Reprezentantów - podała agencja Associated Press.

Czy na pewno skuteczna?

Jednocześnie zapisano w ustawie zobligowanie resortu obrony USA do wykazania, na podstawie serii testów, skuteczności pocisków przechwytujących przed ich zakupem i rozmieszczeniem.

Przed uchwaleniem ustawy rzecznik Agencji Obrony Przeciwrakietowej Rich Lehner oceniał, że fundusze przyznane w tej ilości przez Kongres zapewne umożliwią dotrzymanie terminarza realizacji projektu. - Umożliwienie zakupu niektórych części do pocisków przechwytujących pomoże Agencji w dotrzymaniu wyznaczonego na rok 2013 terminu rozmieszczenia systemu - powiedział Lehner.

Przyjęta w Izbie ustawa ma być wkrótce uchwalona w Senacie. By weszła w życie, musi także zostać podpisana przez prezydenta USA.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/sm