Rosyjskie okręty desantowe zmierzają na Morze Czarne

Autor:
tas/kab
Źródło:
Interfax, Reuters
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)
Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanele (nagrania z lutego 2022 roku)Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/22
Ministerstwo Obrony Rosji Rosyjskie okręty płyną przez cieśniny Bosfor i Dardanelę

Sześć dużych okrętów desantowych Floty Bałtyckiej i Północnej płynie z Morza Śródziemnego w kierunku Morza Czarnego - poinformował we wtorek rosyjski resort obrony. Jednostki - według zapowiedzi - wezmą udział w ćwiczeniach morskich. Eksperci w Kijowie obawiają się, że okręty mogą zostać wykorzystane do potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

"Oddział dużych okrętów desantowych rosyjskiej marynarki wojennej rozpoczął przepływ przez cieśniny Bosfor i Dardanelę. Okręty planują przepływ z Morza Śródziemnego na Morze Czarne, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach morskich" - podało we wtorkowym komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazał resort, "obecnie załogi okrętów "Koroliow", "Mińsk" i "Kaliningrad" znajdują się na wodach cieśniny Dardanelę. Załogi jednostek "Piotr Morgunow", Gieorgij Pobiedonosiec" i "Oleniegorskij gorniak" przepłyną przez cieśniny Morza Czarnego w ciągu następnego dnia".

Rosyjskie okręty płyną przez cieśninę Bosfor i DardanelęMinisterstwo Obrony Rosji

4 lutego rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że "w ramach ćwiczeń do syryjskiego portu Tartus (gdzie znajduje się baza rosyjskiej marynarki wojennej - red.) wpłyneła grupa dużych okrętów desantowych Floty Północnej i Bałtyckiej".

Okręt "Koroliow"Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ćwiczenia morskie na niespotykaną skalę

Siły zbrojne Rosji w styczniu i lutym tego roku zaplanowały, na niespotykaną jak dotąd skalę, ćwiczenia morskie. Według danych tamtejszej marynarki wojennej ma w nich łącznie uczestniczyć 140 okrętów. Manewry odbywają się na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim, a także na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

Rosja przeprowadza ćwiczenia w czasie napięcia w stosunkach z Ukrainą i Zachodem, który obawia się nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Eksperci w Kijowie już wcześniej obawiali się, że Rosja może wykorzystać okręty desantowe do ewentualnego ataku na Ukrainę od strony morza. W rozmowie z radiem Swoboda analitycy podkreślali, że najbardziej prawdopodobnymi kierunkami potencjalnej ofensywy byłyby rejony Mariupola i Odessy.

Rosyjskie okręty płyną przez cieśninę Bosfor i Dardanelęmil.ru

Rola Turcji

Agencja Reutera przypomniała, że Turcja, jako członek NATO, mogłaby zamknąć cieśniny dla ruchu okrętów, gdyby Rosja podjęła działania militarne przeciwko Ukrainie.

- Turcja jest upoważniona do zamykania cieśnin dla wszystkich obcych okrętów wojennych w czasie wojny lub gdy sama jest zagrożona agresją. Ma również prawo odmówić tranzytu statkom handlowym należącym do krajów będących w stanie wojny z Turcją - powiedział Reuterowi Yoruk Isik, analityk do spraw geopolitycznych w Stambule.

Władze Turcji, która dzieli granicę morską zarówno z Ukrainą, jak i Rosją na Morzu Czarnym, wcześniej oświadczyły, że "​​jakikolwiek konflikt militarny byłby nie do przyjęcia", dając do zrozumienia Moskwie, że "jakakolwiek inwazja byłaby też nierozsądna".

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zaoferował także mediację w sporze między Moskwą a Kijowem. Ankara utrzymuje stosunki z obydwoma krajami, choć Erdogan przekazał władzom na Kremlu, że "zrobi to, co konieczne jako członek NATO w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - podkreśliła we wtorkowej depeszy Agencja Reutera.

PAP

Autor:tas/kab

Źródło: Interfax, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości