Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, jeszcze w środę ma podjąć decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w prawie wszystkich obwodach kraju, oprócz donieckiego i ługańskiego, gdzie trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami. Mer stolicy Witalij Kliczko wyjaśnił, na czym będą polegały obostrzenia.
Witalij Kliczko w czasie środowego spotkania z dziennikarzami przekazał, że w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego na terenie ukraińskich obwodów zostaną powołane sztaby operacyjne. W Kijowie taki sztab ma się zebrać jeszcze w środę po posiedzeniu parlamentu (Rady Najwyższej) w sprawie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.
Wzmocniona kontrola na wjeździe i wyjeździe
Wśród ograniczeń będą między innymi wzmocniona kontrola na wjeździe i wyjeździe z miasta, możliwe także będą ograniczenia ruchu transportu. Samochody mogą być poddawane kontrolom. Zostanie też wprowadzony zakaz imprez masowych i organizowania wieców.
Godzina policyjna nie będzie wprowadzana, chyba że zapadnie w tej sprawie odrębna decyzja.
Kliczko zapowiedział też, że w najbliższym czasie odbędą się 30-dniowe szkolenia dla rezerwistów w batalionach i brygadach obrony terytorialnej.
Wiceszef kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko wyjaśniał z kolei, że w utworzonych w obwodach sztabach operacyjnych będą przedstawiciele struktur wojskowych, MSW, szefowie władz miast i władz lokalnych.
"Wszyscy kierownicy władz obwodowych będą w pracy przez całą dobę" - napisał Tymoszenko na Facebooku.
Wzmocnienie bezpieczeństwa
Według informacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stan nadzwyczajny będzie obowiązywał na terenie całego kraju poza obwodami donieckim i ługańskim, gdzie obowiązuje już specjalny reżim prawny.
Premier Denys Szmyhal mówił w środę, że stan zostanie wprowadzony, by "wzmocnić bezpieczeństwo we wszystkich regionach i zwiększyć gotowość na wypadek możliwej dalszej agresji". Powiedział także, że "nie wpłynie on w szczególny sposób na życie ludzi i funkcjonowanie biznesu".
Ukraińskie media przypominają, że stan nadzwyczajny na Ukrainie może być wprowadzony na okres nie dłuższy niż 30 dni, w niektórych obszarach nie dłuższy niż 60 dni. W razie potrzeby prezydent może przedłużyć stan nadzwyczajny o kolejne 30 dni, ale nie więcej. Jak podały agencje, prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego od północy 24 lutego, na okres 30 dni.
Źródło: PAP, slovoidilo.ua, nv.ua
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock