Ukraina jest krajem wolnym i suwerennym, dokonuje własnych wyborów. Unia Europejska nadal będzie stać po jej stronie - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Oznajmiła również, że Komisja Europejska proponuje pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 miliarda euro. Szefowie MSZ unijnych państw zatwierdzili konkluzje w sprawie bezpieczeństwa w Europie, stwierdzając, że jest ono niepodzielne, a każde jego zakwestionowanie wpływa na bezpieczeństwo Unii i jej państw członkowskich.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, "składający się zarówno z pożyczek awaryjnych, jak i dotacji".
- Po pierwsze, Komisja proponuje nowy pakiet nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 miliarda euro. Pakiet ten pomoże teraz Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem. Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makrofinansową tak szybko, jak to możliwe - powiedziała von der Leyen.
Jak dodała, "następnie przejdziemy do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 milionów euro". - Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makrofinansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju - przekazała.
- Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejnych 120 milionów euro. Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności - podkreśliła von der Leyen.
Szefowa KE przypomniała, że w zeszły piątek rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem dyskusji była "sytuacja na Ukrainie powstała w wyniku agresywnych działań Rosji".
Ursula von der Leyen zapewniła, że UE, "jak zawsze, w tych trudnych okolicznościach" wspiera Ukrainę.
Szefowie MSZ potępiają agresywne działania Rosji
W poniedziałek szefowie MSZ unijnych państw zatwierdzili konkluzje w sprawie bezpieczeństwa w Europie, stwierdzając, że jest ono niepodzielne, a każde jego zakwestionowanie wpływa na bezpieczeństwo UE i jej państw członkowskich.
W swoich konkluzjach ministrowie potępili ciągłe agresywne działania i groźby Rosji wobec Ukrainy oraz wezwali Rosję do deeskalacji, przestrzegania prawa międzynarodowego i konstruktywnego zaangażowania się w dialog za pośrednictwem ustanowionych mechanizmów międzynarodowych. Przypomnieli, że szefowie państw i rządów UE na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2021 roku zapowiedzieli, jakakolwiek dalsza agresja militarna Rosji na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i poważne koszty.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: OLIVIER MATTHYS/EPA/PAP