Konflikt Rosja-Ukraina. Niemcy stawiają swoje siły w NATO w stan wyższej gotowości

Źródło:
PAP

Ministerstwo obrony Niemiec postawi swoich żołnierzy służących w siłach szybkiego reagowania NATO w stan wyższej gotowości. Decyzję tą podjęto w reakcji na zachowanie Rosji, a jej celem jest zminimalizowanie czasu potrzebnego do przemieszczenia w razie uaktywnienia sił szybkiego reagowania NATO - podał resort w oświadczeniu.

Niemcy postawią swych żołnierzy w siłach szybkiego reagowania NATO w stan wyższej gotowości, co pozwoli im szybciej się przemieścić, by ochronić sojuszników na wschodzie Europy w razie eskalacji napięcia - podało w piątek ministerstwo obrony Niemiec.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Decyzja ta, podjęta w ścisłej współpracy z najwyższym dowództwem NATO i sojusznikami, jest reakcją na zachowanie Rosji, a jej celem jest zminimalizowanie czasu potrzebnego do przemieszczenia w razie uaktywnienia sił szybkiego reagowania NATO - argumentował resort w oświadczeniu.

Czytaj również: Rosja-Ukraina. Sytuacja na granicy i przyczyny konfliktu

- Zwiększona gotowość do rozlokowania sił umożliwi NATO, w razie dalszej eskalacji ze strony Rosji, zagwarantowanie odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony terytorium sojuszu, przede wszystkim naszym sojusznikom w Europie Wschodniej – podkreślono.

Niemcy za wzmocnieniem misji OBWE na Ukrainie

Tymczasem szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock oceniła w piątek, w Monachium że misja obserwacyjna OBWE we wschodniej Ukrainie powinna zostać wzmocniona, gdyż jest istotne, by wiedzieć, co się dzieje w Donbasie w sytuacji rozmieszczenia dużych sił rosyjskich na granicach Ukrainy.

- Misja OBWE ma teraz kluczowe znaczenie. Polegamy na ich informacjach, gdy słyszymy o ostrzelaniu przedszkola czy o jakimś wybuchu - powiedziała minister na konferencji ws. bezpieczeństwa w Monachium. - Tylko oni przekazują nam informacje. Dlatego uważam za takie ważne, by ich wspierać, doceniać ich pracę i, miejmy nadzieję, wzmocnić misję OBWE w następnych dniach i tygodniach - oznajmiła.

W odpowiedzi na krytykę, że Niemcy nie eksportują broni na Ukrainę, oświadczyła, że częściowo wynika to z chęci zachowania przez Berlin statusu uczciwego pośrednika w rozmowach pokojowych w formacie normandzkim (Rosja, Ukraina, Niemcy i Francja).

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: