TVN24 | Świat

Francja i Niemcy ostrzegają Rosję w sprawie koncentracji wojsk przy granicy z Ukrainą

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, Reuters

W obliczu koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, Francja i Niemcy przestrzegły Moskwę przed naruszeniem ukraińskiej integralności terytorialnej. Wcześniej "niezachwiane" poparcie dla suwerenności Ukrainy zadeklarował rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

We wspólnym oświadczeniu szefów dyplomacji Niemiec i Francji, Heiko Maas oraz Jean-Yves Le Drian wyrazili ubolewanie z powodu odmowy ze strony rosyjskiej wzięcia udziału w spotkaniu w ramach formatu normandzkiego. Politycy przestrzegli Moskwę przed naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej także rzecznik premiera Borisa Johnsona pytany był o koncentrację wojsk rosyjskich nieopodal granicy z Ukrainą. - Widzimy niepokojącą sytuację na granicy. Nasze poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy jest niezachwiane i będziemy wspierać ten kraj w obliczu rosyjskiej wrogości - powiedział.

Rosyjski żołnierzmil.ru

Szef NATO: stoimy po stronie Ukrainy

Tymczasem w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli gości w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. - Omówiliśmy właśnie sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie i wokół niej. W ostatnich tygodniach obserwujemy dużą i nietypową koncentrację sił rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy, podobną do rosyjskiej rozbudowy (sił zbrojnych) na Krymie i regionie Morza Czarnego na początku tego roku. (...) Bardzo uważnie obserwujemy sytuację" - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z ukraińskim ministrem.

- Wszelkie dalsze prowokacje lub agresywne działania ze strony Rosji byłyby poważnym problemem. Wzywamy Rosję do przejrzystości działań wojskowych. Ważne jest, aby zapobiegać eskalacji i redukować napięcia - dodał.

Stoltenberg: wzywamy Rosję do deeskalacji, redukcji napięć
Stoltenberg: wzywamy Rosję do deeskalacji, redukcji napięć

Stoltenberg oznajmił, że NATO stoi po stronie Ukrainy. - Nie akceptujemy i nie będziemy akceptować bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję. Apelujemy do Rosji o zaprzestanie wspierania bojowników w Donbasie. Wszyscy członkowie NATO są zjednoczeni w potępieniu zachowania Rosji - powiedział.

Podkreślił, że NATO i sojusznicy nadal zapewniają Ukrainie znaczące wsparcie polityczne i praktyczne. - Wsparcie NATO dla Ukrainy nie jest zagrożeniem dla Rosji. Ćwiczenia NATO i sojuszników w regionie Morza Czarnego mają charakter defensywny i transparentny - wskazał.

Autor:ft

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru