Szef ONZ "oburzony rosnącą liczbą ofiar cywilnych i głęboko zaniepokojony izraelskim atakiem"

Autor:
katke,
pp
//now
Źródło:
PAP
Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego
Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego TVN24
wideo 2/2
TVN24Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło atak na jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres jest "oburzony rosnącą liczbą ofiar cywilnych i głęboko zaniepokojony izraelskim atakiem na budynek, w którym mieściły się redakcje międzynarodowych mediów w Gazie" - przekazał rzecznik ONZ.

Według informacji podawanych przez Izrael dom Chalila al-Hajeha, członka biura politycznego i jednego z najważniejszych działaczy Hamasu stanowił "część terrorystycznej infrastruktury" grupy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej izraelskie wojsko podało, że przeprowadziło nalot na dwa wielopiętrowe bloki w centrum Gazy, w tym jeden, w którym mieściły się redakcje zagranicznych mediów, agencji AP i Al-Dżaziry.

Izraelskie wojsko: cel prawnie uzasadniony

Jak przekazała kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu, szef rządu rozmawiał na ten temat z prezydentem USA Joe Bidenem, zapewniając go, że wojsko robi wszystko, by uniknąć ofiar wśród cywilów, ostrzegając ich i zarządzając ewakuację burzonych w nalotach bloków.

"Premier Netanjahu podziękował prezydentowi za wsparcie Stanów Zjednoczonych dla naszego prawa do samoobrony" - napisano w komunikacie. Wcześniej rzeczniczka Białego Domu stwierdziła, że USA przekazały Izraelowi, że bezpieczeństwo dziennikarzy jest najważniejsze.

Jak poinformowało izraelskie wojsko, w budynku, w którym mieściły się biura mediów, działalność prowadził także wywiad wojskowy Hamasu, wobec czego blok stanowił prawnie uzasadniony cel działań wojskowych.

Oburzenie z powodu ataku wyraził szef AP Gary Pruitt i kierownictwo Al-Dżaziry.

Szef ONZ zaniepokojony sytuacją w Strefie Gazy

"Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres jest oburzony rosnącą liczbą ofiar cywilnych i głęboko zaniepokojony izraelskim atakiem na budynek, w którym mieściły się redakcje międzynarodowych mediów w Gazie" - przekazał w sobotę rzecznik prasowy ONZ Stéphane Dujarric w pisemnej odpowiedzi na pytania prasy.

Sekretarz generalny ONZ Antonio GuterresShutterstock

ONZ zareagowała na naloty armii izraelskiej, które zburzyły 13-piętrowy budynek mieszczący biura katarskich mediów Al Jazeera i amerykańskiej agencji prasowej Associated Press (AP) i zabiły dziesięciu członków dwóch rodzin w obozie dla uchodźców w palestyńskiej enklawie.

"Sekretarz generalny przypomina wszystkim stronom, że wszelkie masowe ataki na struktury cywilne i medialne naruszają prawo międzynarodowe i należy ich unikać za wszelką cenę" - powiedział rzecznik ONZ.

Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego

W izraelskich nalotach i ostrzałach artyleryjskich Gazy zginęło od poniedziałku 145 osób, w tym 41 dzieci, a 1 100 osób zostało rannych. W opinii lokalnych urzędników służby zdrowia, to jest największa eskalacja przemocy w regionie od 2014 roku.

Nagranie z Izraela. Żelazna Kopuła przechwyciła grad rakiet nad Tel Awiwem i środkowym Izraelem
Nagranie z Izraela. Żelazna Kopuła przechwyciła grad rakiet nad Tel Awiwem i środkowym IzraelemTwitter/Israel Defense Forces

Według władz izraelskich palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły co najmniej 2 300 rakiet w kierunku Izraela, zabijając 10 osób, w tym dziecko i żołnierza, oraz raniąc ponad 560 Izraelczyków. Izraelska obrona przeciwlotnicza przechwyciła również liczne rakiety.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA odpowiedzialny za sprawy Izraela i Palestyny, Hady Amr, ma spotkać się w niedzielę z izraelskimi przywódcami w Jerozolimie i udać się na Zachodni Brzeg na rozmowy z palestyńskimi politykami. Tego samego dnia Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się ponownie spotkać.

Autor:katke, pp //now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości