Trzy odrzucone oświadczenia i pierwszy wspólny głos Rady Bezpieczeństwa ONZ po zawieszeniu broni

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

"Członkowie Rady Bezpieczeństwa z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie zawieszenia broni" - napisała Rada Bezpieczeństwa ONZ w pierwszym wspólnym oświadczeniu od czasu eskalacji konfliktu izraelsko-arabskiego. Wcześniej Waszyngton odrzucił trzy oświadczenia, a także francuski projekt rezolucji domagający się "natychmiastowego zaprzestania działań wojennych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Licząca 15 członków Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała pierwsze wspólne oświadczenie od wybuchu konfliktu 10 maja. Musiało ono bowiem zostać uzgodnione w drodze konsensusu. Podczas 11-dniowego izraelsko-palestyńskiego konfliktu Radzie nie udało się wydać wspólnej deklaracji z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych, bliskiego sojusznika Izraela - wskazuje Reuters.

Rozejm między Izraelem a Hamasem wszedł w życie w nocy z czwartku na piątek.

"Członkowie Rady Bezpieczeństwa z zadowoleniem przyjęli ogłoszenie zawieszenia broni z dniem 21 maja i uznali ważną rolę Egiptu" i innych krajów w regionie w wypracowaniu rozejmu - dodano w dokumencie zatwierdzonym przez USA po usunięciu z pierwotnego tekstu akapitu o potępieniu przemocy. Poinformowała o tym agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Waszyngton odrzucił trzy oświadczenia

Waszyngton odrzucił do tej pory trzy oświadczenia, a także francuski projekt rezolucji domagający się "natychmiastowego zaprzestania działań wojennych" i wzywający do "niezakłóconego dostarczania i dystrybucji pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy".

"Rada Bezpieczeństwa wzywa do pełnego przestrzegania zawieszenia broni" - czytamy w tekście zaproponowanym przez Chiny, Norwegię i Tunezję, w którym zaznaczono, że członkowie Rady "ubolewają nad ofiarami wśród ludności cywilnej w wyniku przemocy".

"Natychmiastowa potrzeba pomocy humanitarnej"

W oświadczeniu podkreślono "natychmiastową potrzebę pomocy humanitarnej dla palestyńskiej ludności cywilnej, zwłaszcza w Strefie Gazy, i poparto apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do społeczności międzynarodowej o (...) odbudowę" palestyńskiej enklawy.

W tekście jest też mowa o potrzebie "pilnego przywrócenia spokoju" i "osiągnięcia kompleksowego pokoju opartego na koncepcji regionu, w którym dwa demokratyczne państwa, Izrael i Palestyna, żyją obok siebie w pokoju, z bezpiecznymi i uznanymi granicami".

Oczekuje się, że w czwartek Rada Bezpieczeństwa ponownie omówi konflikt izraelsko-palestyński na comiesięcznym otwartym posiedzeniu poświęconym temu tematowi, zaplanowanym na długo przed wybuchem niedawnego konfliktu. Będzie to piąte spotkanie na ten temat w tym miesiącu, po czterech spotkaniach nadzwyczajnych, z których trzy odbyły się za zamkniętymi drzwiami.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości