Wołodymyr Zełenski na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium: Dawid pokonał Goliata nie przez rozmowę, tylko przez działanie 

Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski wygłosił w piątek zdalne wystąpienie na corocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o to, że Goliat musi przegrać i nie ma wobec tego żadnej alternatywy - powiedział ukraiński prezydent.

- Widzieliśmy w zeszłym roku, że Rosja - Goliat - zaczęła przegrywać i teraz nie ma już żadnych szans. Stara się jednak zyskać czas na tej wojnie, by dalej niszczyć Ukrainę - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Zełenski nawoływał do jedności w walce z Rosją

Ukraiński przywódca podkreślił, że w czasie gdy Zachód debatuje nad kolejnymi rozwiązaniami konfliktu i nad sankcjami, Rosja "poddusza Mołdawię" i zacieśnia współpracę z Iranem. Ukraiński przywódca nawoływał do jedności w walce z Rosją, bo "im dłużej jej nie ma, tym bardziej zachęca się Moskwę do agresji", tak jak stało się w przypadku aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

- Dawid pokonał Goliata nie poprzez rozmowę, tylko przez działanie - oświadczył prezydent Ukrainy. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż przeciwstawienie się Rosji wymaga wiele odwagi.

- Opóźnienie zawsze było i nadal jest błędem - ocenił, komentując reakcję Zachodu na zagrożenie ze strony Rosji.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zagrożenie ze strony Iranu

Zełenski mówił, że "aby móc się bronić, Ukraina potrzebuje jak najszybciej nowoczesnego sprzętu, szczególnie że obecnie Rosja współpracuje z Iranem, a nad ukraińskim niebem latają drony irańskiego reżimu".

W jego opinii wzbogacanie się Iranu na rosyjskich zleceniach powoduje reakcję łańcuchową, prowadzącą do wzrostu zagrożenia ze strony reżimu ajatollahów w regionie Bliskiego Wschodu.

- Zapewniam, że Kreml za to płaci - stwierdził Zełenski, raz jeszcze wzywając do przyspieszenia dostaw zachodniej broni na Ukrainę.

Zełenski: Rosja destabilizuje kraje i organizacje na całym świecie

Przywódca Ukrainy zwrócił uwagę na destabilizowanie przez Rosję krajów na całym świecie poprzez korumpowanie państw i instytucji politycznych, także międzynarodowych. Wśród szczególnie wrażliwych na rosyjskie działania krajów wymienił Libię, Mali i Republikę Środkowoafrykańską. - Co czeka Syrię? Nic dobrego - dodał.

- Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o to, że Goliat musi przegrać i nie ma wobec tego żadnej alternatywy, ponieważ Kreml może zniszczyć pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy są reprezentowani tutaj dzisiaj w Monachium - oświadczył prezydent Zełenski.

- W związku z tym nie ma i nie powinno być żadnej alternatywy dla kompletnego położenia kresu agresji Rosji, aby wyzwolić ludzi, terytoria. Każda wioska, każde miasto pod okupacją rosyjską oznacza, że ludzie są w niewoli, a ludzie nie mogą być przedmiotem kompromisu. Kiedy Rosjanie wycelowali w nas broń, wycelowali ją także w naszych sąsiadów - oznajmił ukraiński przywódca.

Autorka/Autor:tas, ks//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: