Wołodymyr Zełenski: trzeba doprowadzić do krachu agresji Rosji w tym roku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Piątek jest 359. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił zdalnie na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Nawiązał do tego w nagraniu wyemitowanym wieczorem. - Główne przesłanie Ukrainy na konferencji jest oczywiste: musimy zrobić wszystko, żeby już w tym roku doprowadzić do krachu rosyjskiej agresji. To jest możliwe - oświadczył. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:27
  • 4:35

    Pentagon poinformował, że na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley.

  • 3:44

    Biały Dom podał, że wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się w piątek w Monachium z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Głównymi tematami obu rozmów były pomoc dla Ukrainy i wyzwania związane z Chinami.

  • 2:36

    Biuro premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka przekazało, że szef rządu wezwie w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do podwojenia wsparcia dla Ukrainy i będzie mówił o skoordynowaniu strategii wojskowej, by wygrała wojnę oraz strategii politycznej, by wygrała pokój.

  • 1:31

    Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przedstawił szacunki dotyczące strat Grupy Wagnera w Ukrainie. Jak mówił, wynoszą ponad 30 tysięcy bojowników, w tym dziewięć tysięcy zabitych. Około połowa z nich straciła życie w ciągu ostatnich 2,5 miesięcy w atakach na Bachmut.

    - Oni traktują swoich rekrutów, z których większość to skazańcy, jak mięso armatnie, wrzucając ich do maszynki do mięsa bez żadnych wątpliwości. Szacujemy obecnie, że Wagner poniósł straty ponad 30 tysięcy ludzi, w tym dziewięć tysięcy zabitych w akcji - powiedział Kirby podczas piątkowego briefingu prasowego w Białym Domu.

    Jak dodał, około połowę ze strat grupy najemniczej, należącej do oligarchy Jewgienija Prigożyna, odnotowano od początku grudnia, zaś 90 procent zabitych podczas grudniowych walk pod Bachmutem stanowili byli więźniowie.

  • 21:20

    Rosja chce osiągnąć jakiś sukces na wojnie przeciwko Ukrainie przed 24 lutego, kiedy mija rocznica pełnowymiarowej agresji, dlatego mogą częściej prowadzić zmasowane ostrzały - ostrzegł rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

    "Wszystko, co wróg będzie mieć pod ręką, zostanie zastosowane. Chcielibyśmy móc strącać 100 procent rakiet, ale tego nie da się zrobić fizycznie, bo mamy duże terytorium, a środków obrony powietrznej mamy mało. Ale po ostatnich zmasowanych atakach nasz sprzęt znów jest gotowy do następnego odparcia. Przygotowujemy się każdego dnia" - powiedział Ihnat, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

    Rzecznik podkreślił, że 23 lutego w Rosji obchodzony jest Dzień Obrońcy Ojczyzny, zaś 24 lutego minie rok od rozpoczęcia rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na Ukrainę, dlatego siły rosyjskie chcą z okazji tych dat osiągnąć jakiś sukces.

    W związku z tym Ihnat nie wykluczył, że Rosja zmniejszy odstępy między zmasowanymi ostrzałami, by spowodować jak największe szkody.

  • 20:52

    Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował o osiągnięciu z Ukrainą porozumienia na szczeblu roboczym. Pozwala to na przejście do rozmów o pełnym pakiecie pożyczkowym. Misja MFW spotkała się ze stroną ukraińską w Warszawie.

    Porozumienie na poziomie roboczym między MFW i Ukrainą, które musi jeszcze zostać zaakceptowane przez kierownictwo Funduszu, otwiera drogę ku rozpoczęciu rozmów o pełnym pakiecie pożyczkowym - czytamy.

    Gavin Grey, stojący na czele misji MFW, podkreślił, że pakiet ten sprzyjałby ukraińskim dązeniom, by przystąpić do UE.

    MFW w wydanym po zakończeniu misji komunikacie napisało, że tempo wzrostu inflacji na Ukrainie zaczęło zwalniać. W tym roku oczekiwane jest stopniowa odbudowa gospodarcza - dodano.

  • 20:47

    Zachód i NATO muszą zrobić wszystko, by wesprzeć Ukrainę, by wygrała - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wicepremier Ukrainy ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow podkreślił, że Ukraina, gdzie codziennie giną ludzie, potrzebuje pomocy szybko.

    Szef polskiego rządu, ukraiński wicepremier, a także m.in. szefowa francuskiego MSZ Catherine Colonna wzięli udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie.

    Pytany, czy Zachód i NATO mają wolę i zdolność dać Ukrainie to czego potrzebuje, by wygrać wojnę, Morawiecki powiedział, że ma taką nadzieję. - I nie kupuję tej logiki: daliśmy dosyć, pozwólmy Ukraińcom wykonać ich robotę. Oni umierają na froncie za swoją suwerenności i wolność, ale także za nasze bezpieczeństwo i pokój w Europie - powiedział.

    Dodał, że "jeżeli chcemy stworzyć trwały klimat rozwoju i pokoju, musimy zmienić logikę". - Nie możemy mówić: Ukraina nie może przegrać, a Rosja nie może wygrać. To błąd. Musimy powiedzieć: Rosja musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - mówił Morawiecki.

    Stwierdził też, że "jeśli Stany Zjednoczone chcą pozostać supermocarstwem - a nasi przyjaciele z USA ponieśli pewną porażkę w Afganistanie - nie mogą sobie pozwolić na następną w Ukrainie". - Uważam, że Ukraińcy, ukraińscy żołnierze, prezydent Zełenski, robią wszystko, aby wygrać tę wojnę, a my z naszej strony musimy zrobić wszystko, by wesprzeć Ukrainę, by wygrała - dodał.

    Na pytanie, czy wysłałby myśliwce F-16 Ukrainie, Morawiecki odpowiedział, że "mamy ich dość mało". - Zgadzamy się na przekazanie innych typów myśliwców, które posiadamy, razem z innymi, w ramach decyzji NATO - dodał. Przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie 250 czołgów, w planie ma przekazanie kolejnych 60 zmodernizowanych wozów z rodziny T-72 oraz 14 leopardów 2.

  • 20:36

    Andrzej Duda, Emmanuel Macron i Olaf Scholz. Wspólne wystąpienie podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

  • 20:09

    Trzeba zrobić wszystko, by już w tym roku doprowadzić do krachu agresji Rosji - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent przypomniał, że tego dnia wystąpił zdalnie na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Główne przesłanie Ukrainy na konferencji jest oczywiste: musimy zrobić wszystko, żeby już w tym roku doprowadzić do krachu rosyjskiej agresji. To jest możliwe. Ale jest to możliwe, jeśli Ukraina otrzyma to uzbrojenie, które jest do tego potrzebne - oznajmił na wyemitowanym wieczorem nagraniu Zełenski.

    Dlatego - kontynuował - ukraiński "dyplomatyczny maraton trwa bez przerwy" od jego wizyty w Waszyngtonie w grudniu.

    - Już stworzono koalicję czołgową dla Ukrainy, już przełamywane jest tabu w sprawie rakiet dalekiego zasięgu, są już nowe osiągnięcia w sprawie wzmocnienia naszej artylerii i świat już usłyszał, jak potrzebne jest dla globalnego bezpieczeństwa stworzenie lotniczej koalicji dla Ukrainy - kontynuował.

    Szef ukraińskiego państwa poinformował także, że w Hadze powstanie rejestr szkód spowodowanych przez rosyjską agresję Ukrainie.

  • 19:13

    Macron: musimy silnie zaanażować się we wschodnią flankę naszego Sojuszu.

  • 19:13

    Macron: tematem rozmów będą sankcje, odpowiedzialność za zbrodnie w Ukrainie oraz kwestie militarne.

  • 19:12

    Emmanuel Macron w Monachium: wspieramy Ukrainę od pierwszego dnia. Pokazaliśmy wspólnie naszą skuteczność w tej dziedzinie.

  • 19:12

    Duda: to jest ważny moment, kiedy jesteśmy w Monachium razem. Pokazujemy jedność. Ukraina dzięki naszemu wsparciu musi zwyciężyć, a Rosja musi zostać wyparta z okupowanych terytoriów.

  • 19:10

    Duda: tylko ścisła współpraca między USA a Europą może zagwarantować bezpieczeństwo Europie.

  • 19:10

    Duda: bez wsparcia państw demokratycznych Ukraina się nie obroni. A Rosja na Ukrainie się nie zatrzyma.

  • 19:09

    Duda: próby porozumienia z Władimirem Putinem okazały się mrzonkami.

  • 19:08

    Duda: 24 lutego świat się zmienił. Zmieniło się też postrzeganie architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy.

  • 19:08

    Andrzej Duda w Monachium: bardzo dziękuję za to spotkanie w tej ważnej dla nas formule Trójkąta Weimarskiego.

  • 19:07

    Olaf Scholz w Monachium: dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Wszyscy w ostatnich tygodniach, miesiącach robiliśmy, co tylko mogliśmy, aby umożliwić Ukrainie obronę, aby umożliwić jej obronę swojej suwerenności, integralności terytorialnej.

  • 18:52

    Do Rosji mogło zostać nielegalnie wywiezionych nawet 150 tys. ukraińskich dzieci - oświadczył Dmytro Łubinec, rzecznik praw człowieka Ukrainy, cytowany przez Ukrinform.

    Według zweryfikowanych danych na terenie Rosji jest 16 207 ukraińskich dzieci - poinformował Łubinec. - W rzeczywistości ta liczba jest znacznie wyższa. Przypuszczamy, że ta liczba sięga około 150 tysięcy. Rosja mówi o 733 tysiącach ukraińskich dzieci, które są na jej terytorium. Ale według nas to wyolbrzymienie - dodał.

    Rzecznik podkreślił, że najwięcej dzieci wywieziono do Rosji z regionów, które znalazły się pod okupacją, czyli z obwodów ługańskiego, donieckiego, chersońskiego, zaporoskiego i z Krymu.

    Dotychczas na Ukrainę wróciło 307 nielegalnie wywiezionych do Rosji dzieci.

  • 18:51

    Armia Hiszpanii przeszkoli 55 czołgistów z Ukrainy na czołgach Leopard. Treningi, jak potwierdził Sztab Generalny Wojsk Hiszpanii (EMAD), odbędą się na terenie bazy wojskowej w prowincji Saragossa, na północnym wschodzie kraju, gdzie znajduje się większość takich czołgów należących do hiszpańskiej armii.

    Szkolenia dla ukraińskich czołgistów, jak sprecyzował EMAD, przeprowadzone zostaną na modelach Leopard 2A4, których kilka miałaby wysłać na Ukrainę hiszpańska armia podczas tegorocznej wiosny.

  • 18:45

    Prezydent RP Andrzej Duda powiedział stacji Sky News, że jeśli sojusznicy Ukrainy nie dostarczą jej takiej broni, jaką potrzebuje, to na pewno ona sobie nie poradzi, bo to jest jedyny sposób, by mogła ona zniwelować przewagę ilościową Rosji.

    - Wszystko, co pozwoli im technologicznie osiągnąć przewagę nad armią rosyjską, jest w tym momencie cenne. Armia rosyjska ma ogromną przewagę ilościową. Ukraina, jeśli nie będzie miała tej przewagi jakościowej, nie będzie w stanie się przeciwstawić, bo po prostu Ukraińców jest znacznie mniej - mówił prezydent w wywiadzie udzielonym Sky News podczas wizyty w Londynie.

    - Jeżeli nie dostarczymy Ukrainie tego sprzętu, to na pewno sobie ona nie poradzi. Jeżeli ten sprzęt dostarczymy, to jest ogromna szansa na to, że Ukraińcy zdołają się obronić. To jest także wielki test dla NATO - czy NATO potrafi się przeciwstawić rosyjskiemu imperializmowi, czy NATO jest w stanie postawić tę tamę wobec niesprawiedliwości, wobec barbarzyństwa, wobec łamania prawa międzynarodowego. To jest wielki test dla nas wszystkich - podkreślił Duda.

  • 18:31

    Mieszkaniec rosyjskiego Petersburga został skazany na okupowanym Krymie na 5,5 roku więzienia i przymusową terapię w szpitalu psychiatrycznym za domniemaną próbę wstąpienia do ukraińskiej armii i walki przeciwko Rosji - poinformowała agencja UNIAN.

    Samozwańczy sąd z nadania Moskwy uznał mężczyznę za winnego "przygotowywania zdrady państwa". W uzasadnieniu wyroku napisano, że Rosjanin jakoby nawiązał kontakt z ukraińską formacją ochotniczą, która werbowała obywateli sąsiedniego kraju do walki przeciwko swojej ojczyźnie. Do zatrzymania doszło w Symferopolu, stolicy kontrolowanego przez Rosję Krymu.

    Przymusowe leczenie psychiatryczne w specjalnie do tego przeznaczonym szpitalu-więzieniu było częstą w czasach Związku Radzieckiego metodą represjonowania dysydentów. Takim praktykom zostali poddani m.in. Natalia Gorbaniewska - poetka i tłumaczka literatury polskiej, od 2005 roku obywatelka RP, a także pisarz i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski.

    Od tzw. psychiatrii represyjnej odstąpiono w ZSRR w dobie zmian ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, na krótko przed rozpadem państwa na 15 niezależnych republik.

  • 18:15

  • 18:05

    Prezydent Andrzej Duda przybył do Monachium, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, spotka się też z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

    Na godz. 18.45 planowane są oświadczenia prezydenta Dudy, prezydenta Macrona i kanclerza Scholza. Następujące po oświadczeniach spotkanie będzie miało formułę obiadu roboczego.

    Prezydent zapowiadał na początku tygodnia, że w Monachium będzie rozmawiał z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec o spójności sojuszniczej, współdziałaniu i jedności w ramach NATO. Rozmowa - jak mówił - dotyczyć ma "wszystkich kwestii związanych z umacnianiem wschodniej flanki". - Będziemy też mówili o wsparciu dla Ukrainy, co jeszcze jesteśmy w stanie dla Ukrainy zrobić, jakie mogą być przewidywalne scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie - podkreślił Duda.

  • 18:05

    Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin

  • 18:04

    Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka spotkał się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. - Wszystkie nasze porozumienia w sprawie obronności i bezpieczeństwa z zeszłego roku, o których rozmawialiśmy całkiem niedawno, trzy miesiące temu, zostały przez Białoruś zrealizowane w stu procentach. A nawet bardziej. Powiem później, co jest robione w tej sprawie - powiedział Łukaszenka, cytowany przez białoruską agencję BelTA.

    Jak podaje BelTA, miał on powiedzieć w rozmowie z Putinem, że Białoruś jest gotowa do rozpoczęcia produkcji samolotów szturmowych Suchoj Su-25.

  • 17:32

    Francja wysłała na Ukrainę pierwszą partię 14 lekkich czołgów AMX-10 RC, czyli opancerzonych bojowych pojazdów kołowych - poinformowała SkyNews, powołując się na blog Forces Operations.

    Minister sił zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział w zeszłym miesiącu, że Paryż będzie dostarczał Ukrainie lekkie czołgi AMX-10RC "w ciągu dwóch miesięcy". Nie określono, ile sztuk tych pojazdów ma trafić na pole walki.

    Według bloga Forces Operations pierwsza seria 14 pojazdów została już wysłana i są one gotowe do użycia, ponieważ ukraińskie wojska przeszły już na nich szkolenie.

    Produkcja pojazdów AMX-10 RC rozpoczęła się w 1979 roku i łącznie wyprodukowano 480 wozów tego typu. Samochody te brały udział w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku, używane są również w ramach sił pokojowych ONZ w Kosowie.

  • 17:00

    Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber zdecydował o odwołaniu mającego odbyć się w czerwcu w Neapolu szczytu EPL po wypowiedziach byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego na temat Ukrainy.

    "Po uwagach Silvio Berlusconiego na temat Ukrainy zdecydowaliśmy się odwołać nasze dni studyjne w Neapolu. Wsparcie dla Ukrainy nie jest opcjonalne. Antonio Tajani i Forza Italia w grupie EPL mają nasze pełne poparcie. Kontynuujemy współpracę z rządem włoskim w sprawach unijnych" - napisał Weber na Twitterze.

    Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na odwołanie spotkania w Neapolu naciskali europosłowie PO i PSL w grupie EPL, do których dołączyło 10 innych delegacji narodowych. W efekcie Weber znalazł się pod dużą presją i w rezultacie zdecydował się odwołać spotkanie.

    Szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki powiedział PAP, że decyzja Webera jest słuszna.

  • 16:46

    W ciągu tego roku, po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, Zachód pojął, że Rosja to agresywne państwo i że trzeba wypracować odpowiednią strategię postępowania wobec niej - przekonywał prezydent Łotwy Egils Levits na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

    Przed rosyjską napaścią na Ukrainę Zachód żył iluzją, że Rosja zmieni się i że można z nią się dogadać - powiedział szef łotewskiego państwa, cytowany przez nadawcę LSM. Ale - jak dodał - jedyny język, który rozumie Rosja, to język siły, więc Zachód musi być silny pod względem militarnym, politycznym i gospodarczym.

    Wtedy - zdaniem prezydenta - Rosja przekona się, że jakakolwiek napaść na dowolny kraj NATO będzie jej automatyczną przegraną. - Ukraina broni naszych wartości na swojej ziemi. I dlatego mamy obowiązek wspierania Ukrainy. Świadomość tego powoli rosła i objęła większość społeczeństwa na Zachodzie, ale nie można stwierdzić, że inne poglądy są nieobecne - tłumaczył Levits.

    Jak podkreślił, "pierwszorzędnym zadaniem teraz jest zagwarantowanie zwycięstwa Ukrainie, a Ukraina sama określi, kiedy wojna ma się zakończyć". - To jest sprawa Ukrainy. Pomagamy Ukrainie tak długo, jak trzeba - zapewnił szef łotewskiego państwa, który przybył na Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium.

  • 15:51

    Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Wołodymyr Zełenski: Dawid pokonał Goliata nie przez rozmowę, tylko przez działanie

  • 15:48

    W pobliżu granicy z obwodem sumskim, regionem na północy Ukrainy, rosyjska armia zgromadziła 10 tys. żołnierzy, a także zorganizowała tam szpital polowy. Jest to zapowiedź ofensywnych działań wroga - oznajmił starszy porucznik ukraińskich sił zbrojnych Andrij Hułakow, cytowany przez portal telewizji Kanał 24. Doniesienia te zdementowały władze obwodu.

    Jest to największe zgromadzenie sił agresora w tych okolicach, jakie kiedykolwiek obserwowaliśmy. Zauważyliśmy też, że rosyjskie oddziały wysypały żwirem lokalne drogi wiodące w kierunku granicy, starając się w ten sposób ułatwić przejazd ciężkiego sprzętu. W lutym ubiegłego roku błotnisty teren uniemożliwiał przeciwnikowi szybkie posuwanie się naprzód - poinformowali ukraińscy wojskowi, cytowani przez brytyjski dziennik "Times". Ich oceny przytoczył również Kanał 24.

    Te doniesienia zdementowały w piątkowe popołudnie władze obwodu sumskiego. "Informacja o 10 tys. rosyjskich żołnierzy na granicy w pobliżu Sum nie jest prawdziwa. (...) Zwróciliśmy się już do organów ścigania o sprawdzenie źródła tych danych. Według wstępnych ocen to nic innego, jak operacja dezinformacyjna (Rosjan)" - czytamy w komunikacie regionalnej administracji na Telegramie.

  • 15:23

    Prezydent Macron na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium: jesteśmy przygotowani na długotrwałą wojnę, musimy doprowadzić do wiarygodnych negocjacji, obecnie nie czas na rozmowy.

  • 15:22

    Prezydent Macron na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium: bezwzględnie musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy i pomóc jej przeprowadzić kontrofensywę.

  • 15:10

    Alarm lotniczy na terytorium całej Ukrainy ogłoszono po południu. Po raz drugi w ciągu dnia - powiadomił portal Ukraińska Prawda.

    Według kanałów monitoringowych w Telegramie alarm, odwołany około 15.00 czasu polskiego, był związany z poderwaniem w powietrze rosyjskiego myśliwca MiG-31 na terytorium Białorusi. Ten samolot potencjalnie może przenosić rakiety Kindżał, które obejmują swoim zasięgiem całą Ukrainę.

    Poprzedni alarm ogłoszono zaledwie kilka godzin wcześniej – z tego samego powodu.

  • 14:50

    Budowanie koalicji na rzecz przekazania Ukrainie samolotów bojowych wymaga dalszych działań – mówili w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte.

    - Kwestia samolotów jest bardziej skomplikowana niż koalicja czołgowa. Będziemy pracowali nad tą (samolotową) koalicją. Rozpoczęliśmy rozmowy o szkoleniach. Jest to pytanie do całego świata, dlatego, że nie zależy to od jednego kraju – wskazał Zełenski.

    Rutte wyraził nadzieję, że sprawę przekazania Ukrainie samolotów uda się rozwiązać tak, jak rozwiązano kwestię dostaw czołgów. - Będziemy uważali, że będą dostawy i szkolenia, ale nie jestem gotów mówić o tym teraz. To, że Holandia jest skłonna, by przekazać te samoloty, to prawda. Ale nie będę o tym więcej mówił, bo to może przeszkodzić w podejmowaniu decyzji – powiedział premier Holandii.

    Mark Rutte składa wizytę w Kijowie

  • 14:36

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oznajmił na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że sojusznicy, którzy mogą dostarczyć czołgi na Ukrainę, powinni to teraz zrobić. Stwierdził również, że Niemcy pozostają największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie.

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

  • 14:32

    NATO bacznie obserwuje ostatnie sygnały świadczące o zacieśnieniu współpracy wojskowej Rosji i Chin - oznajmił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który przybył w piątek do Monachium na doroczną Konferencję Bezpieczeństwa.

    - Widzimy, że (Moskwa i Pekin) starają się coraz częściej działać w skoordynowany sposób. Organizują wspólne manewry wojskowe, a także patrole morskie i lotnicze - dodał Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

  • 14:32

    Aby móc się bronić potrzebujemy jak najszybciej nowoczesnego sprzętu, szczególnie, że teraz Rosja współpracuje z Iranem, a nad naszym niebem latają drony irańskiego reżimu - dodał Wołodymyr Zełenski, występujący zdalnie na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

    - Zapewniam, że Kreml za to płaci (za irańskie drony) - podkreślił Zełenski, raz jeszcze wzywając do przyspieszenia dostaw zachodniej broni na Ukrainę.

    W jego opinii wzbogacanie się Iranu na rosyjskich zleceniach powoduje reakcję łańcuchową, prowadzącą do wzrostu zagrożenia ze strony reżimu ajatollahów w regionie Bliskiego Wschodu.

  • 14:23

    Widzieliśmy w zeszłym roku, że Rosja - Goliat zaczął już przegrywać i teraz nie ma już żadnych szans. Stara się jednak zyskać czas na tej wojnie, by dalej niszczyć Ukrainę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na corocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

    Ukraiński przywódca nawoływał do jedności w walce z Rosją. Twierdzi, że "im dłużej jej nie ma, tym bardziej zachęca się Moskwę do agresji", podobnie, jak stało się w przypadku aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, gdy "Zachód zachował milczenie".

    - Dawid pokonał Goliata nie poprzez rozmowę, tylko przez działanie - oświadczył Zełenski, dodając, że zdaje sobie sprawę, iż przeciwstawienie się Rosji wymaga wiele odwagi.

  • 14:13

    Na Morzu Czarnym armia rosyjska zwiększyła liczbę okrętów wojennych do 11 - poinformowały służby prasowe ukraińskiej marynarki wojennej. Trzy okręty są uzbrojone w rakiety Kalibr. Łączna salwa pocisków wynosi 24.

    W czwartek rosyjska marynarka utrzymywała na Morzu Czarnym siedem okrętów, jeden z nich był uzbrojony w osiem pocisków Kalibr. Ukraińska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że do ostrzeliwania terytoriów ukraińskich armia rosyjska wykorzystuje między innymi rakiety, wystrzeliwane z morza.

  • 13:31

    W Kijowie wznowiono ruch tramwajów i trolejbusów, które po rosyjskich ostrzałach obiektów energetycznych przez 56 dni unieruchomione były w zajezdniach.

    "Dziś cały transport elektryczny stolicy powrócił na swoje trasy! (…) Pokonaliśmy ciężki kryzys transportowy. Odnowienie stabilnego życia stolicy Ukrainy jest jeszcze jednym, niewielkim ale ważnym krokiem ku naszemu przyszłemu zwycięstwu" – przekazał we wpisie na kanale Telegram szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.

  • 13:29

    Szczyt NATO, który odbędzie się w Wilnie w dniach 11-12 lipca powinien zastanowić się nad kwestią zbliżenia Ukrainy i NATO – uważa premier Litwy Ingrida Szimonyte.

    - Wierzę, że mądrzy dyplomaci i eksperci przygotują się na lipcowy szczyt (…) tak, by nie stał się on rozczarowaniem dla Ukrainy – powiedziała Szimonyte w wywiadzie dla TVP Wilno, który został wyemitowany w czwartek wieczorem.

  • 13:21

    Premier Estonii Kaja Kallas przedstawiła Radzie Europejskiej pomysł wyprodukowania miliona dodatkowych pocisków kalibru 155 mm wartych ok. 4 mld euro - poinformował sekretarz generalny estońskiego ministerstwa obrony Kusti Salm.

    Dokument został również wysłany do władz państw członkowskich Unii Europejskiej.

    "Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby szybko przyjąć tę inicjatywę; jeszcze w 2023 roku, czego wymaga krytyczna sytuacja, w której znajduje się Ukraina. Cena każdego opóźnienia będzie bardzo wysoka i będzie wzrastać każdego dnia" - napisano w apelu przesłanym przez rząd Estonii członkom UE.

  • 12:16

    Wojska rosyjskie zmniejszyły liczbę nocnych szturmów na kierunku donieckim, na wschodzie Ukrainy, ale intensywnie atakują w dzień. Pod Marjinką i Wuhłedarem było w czwartek 16 ataków – przekazał przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

    - Przeciwnik zmienił taktykę na tym kierunku i przestał nocą atakować nasze pozycje. W ciągu ostatnich dwóch dni liczba działań szturmowych wahała się od trzech do czterech. Natomiast w dzień wróg stosuje bardzo intensywnie artylerię – powiedział Dmytraszkiwski, cytowany przez agencję Ukrinform.

  • 11:20

    Uważamy, że okupowany przez Rosję Krym powinien zostać przynajmniej zdemilitaryzowany. Popieramy też uzasadnione ukraińskie ataki na rosyjskie cele wojskowe na tym półwyspie - oświadczyła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, cytowana przez agencję Reutera.

    - Bez względu na to, co (władze w Kijowie) zdecydują w sprawie walki o Krym, Ukraina nie będzie bezpieczna dopóty, dopóki Krym nie zostanie przynajmniej zdemilitaryzowany - powiedziała Nuland w rozmowie z przedstawicielami waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Carnegie Endowment for International Peace.

    Wojna w Ukrainie. Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland: dopóki Krym nie zostanie zdemilitaryzowany, Ukraina nie będzie bezpieczna

  • 10:23

    Wojska rosyjskie posuwają się w kierunkach: kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w najnowszym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Dowódcy podali, że w ciągu ostatniej doby na Ukrainę spadło ponad 40 rosyjskich pocisków, w tym przeciwlotniczych S-300. Są ranni i zabici wśród cywilów.

    Ukraińscy żołnierze pod Bachmutem

  • 9:42

    Od początku inwazji na Ukrainę straty sił rosyjskiego ministerstwa obrony i prywatnych firm wojskowych wyniosły prawdopodobnie 175-200 tysięcy ludzi, w tym około 40-60 tysięcy zabitych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort zwrócił uwagę, że wskaźnik ofiar znacznie wzrósł od września 2022 roku, kiedy to wprowadzono w Rosji "częściową mobilizację".

    Ukraiński sztab generalny podaje, że od początku inwazji zbrojnej Rosja straciła w Ukrainie 140 tysięcy żołnierzy.

  • 9:38

    Rosja zwiększa zaangażowanie swych sił powietrznych w wojnie z Ukrainą, ale jest mało prawdopodobne, by lotnictwo agresora zostało skutecznie wykorzystane w kampaniach na terytorium kontrolowanym przez Kijów - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    W środę brytyjski dziennik "Financial Times" podał za źródłami wywiadowczymi w państwach NATO, że Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć nieskuteczną ofensywę lądową.

  • 8:01

    Po 333 dniach z rosyjskiej niewoli został zwolniony zastępca mera okupowanego miasta Enerhodar w obwodzie zaporoskim Iwan Samojdiuk - poinformowały ukraińskie media.

    Urzędnik został zatrzymany przez rosyjskich żołnierzy 19 marca zeszłego roku.

    Samojdiuk wrócił do domu w ramach kolejnej wymiany jeńców.

    Iwan Samojdiuk

  • 7:26

    Budząca wiele kontrowersji rosyjska artystka operowa Anna Netrebko wystąpi podczas majowego festiwalu w Wiesbaden w Niemczech – potwierdził Teatr Miasta Wiesbaden. Artystka jest oskarżana o bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak podkreśla portal Hessenschau, wydarzenie poświęcone będzie więźniom politycznym na świecie. Artyści z Ukrainy zbojkotowali wydarzenie.

    Mimo krytyki i protestów, państwowy teatr w Wiesbaden podtrzymuje zaproszenie dla rosyjskiej śpiewaczki operowej. - Pani Netrebko ma ważny kontrakt, który został podpisany przez wszystkie strony – powiedział dyrektor Uwe Eric Laufenberg w poniedziałek w Wiesbaden, podczas prezentacji programu.

  • 7:22

    Do okupowanego Ługańska, na wschodzie Ukrainy, przybyła kolejna ekipa instruktorów z Iranu. Mają szkolić rosyjskich żołnierzy w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Rosja otrzymuje od Iranu różne modele dronów Shahed i najczęściej są to tzw. drony kamikadze do jednorazowego użytku.

    W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik "The Guardian" podał, że Iran przekazał również Rosji nowe typy zaawansowanych, uzbrojonych dronów dalekiego zasięgu, które po zrzuceniu ładunku mogą wrócić do bazy.

  • 7:15

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 800 żołnierzy - poinformował w najnowszym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie sztab generalny ukraińskich si zbrojnych. Straty Rosji w ludziach od początku inwazji zbrojnej - 141 260 żołnierzy.

    Minionej doby Rosjanie stracili w czasie walk w Ukrainie 16 systemów artyleryjskich i trzy pojazdy opancerzone.

  • 6:32

    W piątek w Monachium rozpoczyna się tegoroczna Konferencji Bezpieczeństwa, w której ma wziąć udział także szef ukraińskiej dyplomacji.

  • 6:15

    Tuż przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Ukraina konkretyzuje swoje zapotrzebowania dotyczące dostarczenia zachodnich odrzutowców myśliwskich. W rozmowie z niemieckimi mediami minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wymienił rodzaj sprzętu, który z punktu widzenia jego rządu najlepiej nadawałby się do walki z rosyjskim najeźdźcą.

    "Bylibyśmy szczególnie zainteresowani odrzutowcami myśliwskimi z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Te kraje mają najwyższe zdolności produkcyjne i największe flotylle samolotów" - powiedział Kułeba w czwartek gazetom Funke Mediengruppe.

    Maszyny te, zdaniem ukraińskiego dyplomaty, mogły być wykorzystywane do zestrzeliwania rakiet wroga i są ważne dla kontrofensywy.

  • 4:47

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu przekazał, że przeprowadził kolejną naradę z dowództwem poświęconą sytuacji na wszystkich odcinkach frontu.

    - Utrzymywanie sytuacji na froncie, przygotowywanie się do wszelkich eskalacyjnych kroków ze strony wroga, to priorytet na najbliższy czas - powiedział prezydent.

    Zełenski: gotowość do wszelkich eskalacyjnych kroków ze strony wroga to priorytet

  • 3:46

    Victoria Nuland

  • 3:45

    Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland poinformowała, że nowy pakiet sankcji wobec Rosji może zostać ogłoszony przez USA i G7 w rocznicę inwazji Kremla na Ukrainę przypadającą 24 lutego.

    - Te sankcje rozszerzą i pogłębią wcześniej wprowadzone restrykcje w pewnych kategoriach, związanych w szczególności z ograniczeniem przepływu technologii i sprzętu dla rosyjskiego przemysłu obronnego - powiedziała.

  • 2:55

    Późno wieczorem siły rosyjskie zaatakowały rakietami Charków, uderzając w obiekty infrastruktury - poinformował na Telegramie szef administracji obwodu charkowskiego Oleg Synegubow.

    Według wstępnych informacji, na Charków spadły wrogie rakiety S-300. Po raz kolejny okupanci celują w obiekty infrastruktury. Informacje o ofiarach i rozmiarach zniszczeń są na bieżąco aktualizowane - napisał Synegubow.

    W kierunku Charkowa wystrzelono około siedmiu pocisków z sąsiadującego z Rosją obwodu biełgorodzkiego - podał portal "The Kyiv Independent".

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: