"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN"

Źródło:
PAP, TVN24
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24
wideo 2/21
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej" - napisał na Twitterze chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu. Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, uderza bezpośrednio w TVN. Dyplomata dodał, że "TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego", a "wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. - Taka ustawa to wojna z USA, bo oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, były szef KRRiT, w rozmowie z Onetem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>>

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej"

Do tej sprawy odniósł się na Twitterze Bix Aliu, chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce.

"USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego" - napisał. Dodał, że "wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".

ZOBACZ CAŁY PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY >>>

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: US Embassy