Komuniści chcą amerykańskiej broni? Tajemnicze spotkanie z koncernami zbrojeniowymi

Amerykański samolot zwiadowczy P-8 Poseidon
Amerykański samolot zwiadowczy P-8 Poseidon
US DoD
Wietnamczycy są zainteresowani między innymi samolotami patrolowymi z USAUS DoD

Przedstawiciele czołowych amerykańskich koncernów zbrojeniowych są w tym tygodniu w Wietnamie - twierdzi agencja Reutera. Mają oni brać udział w tajemniczym sympozjum zorganizowanym przez komunistyczne władze. Te milczą.

Spotkanie prawdopodobnie ma związek z nadchodzącą wizytą Baracka Obamy w Wietnamie, która rozpoczyna się 22 maja. Jednym z tematów rozmów zapewne będzie kwestia zniesienia embarga na sprzedaż uzbrojenia, którym USA obłożyły Wietnam jeszcze podczas wojny z tym krajem.

Manewry wokół embarga

Sympozjum jest otoczone szczelną tajemnicą. Nie wiadomo kto właściwie bierze w nim udział. Agencji Reutera udało się ustalić, że są tam na pewno przedstawiciele Boeinga i Lockheed Martina. Wietnamskie media w ogóle nie informują o wydarzeniu, podobnie lokalni specjaliści ds. obronności. Wojsko odmówiło akredytacji dziennikarzom Reutera i nie odpowiedziało na żadne pytania dotyczące spotkania. Podobnie skończyły się próby uzyskania informacji ze strony władz USA.

Sympozjum prawdopodobnie zorganizowane z jednej strony w celu zapoznania się Wietnamczyków z ofertą amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, a z drugiej w celu przekonania koncernów, aby wpłynęły na Waszyngton w celu zniesienia embarga. Wietnamskie wojsko gwałtownie zwiększyło w ostatnich latach wydatki na zbrojenia, więc może kusić Amerykanów lukratywnymi zamówieniami, które obecnie wypełnia niemal wyłącznie przemysł rosyjski. W latach 2011-2015 Wietnamczycy wydali na zakupy uzbrojenia siedem razy więcej pieniędzy niż w latach 2006-2010.

Wietnamskie zbrojenia są efektem napięcia w relacjach z Chinami. Teoretycznie oba państwa są komunistyczne i łączy je braterstwo ideologiczne, jednak faktycznie mają sprzeczne interesy i darzą się dużą nieufnością. Wzmagają ją działania Chińczyków na Morzu Południowochińskim, gdzie zajmują oni obszary, uznawane przez Wietnamczyków za swoje. W związku z tym wietnamskie wojsko stara się zwiększać swój potencjał na morzu i w powietrzu.

W rozmowie z agencją Reutera Tim Huxley, ekspert ds. obronności z Singapuru, twierdzi, że Wietnamczykom może chodzić nie tylko o zniesienie embarga w celu zdobycia dostępu do amerykańskich technologii. Ich celem może być też umocnienie swojej pozycji w sporach z Chinami za sprawą samego zbliżenia z USA oraz w negocjacjach z rosyjskimi firmami zbrojeniowymi.

Autor: mk\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US Navy