Komisarz ostrzega Polskę, Czechy i Węgry: jeśli nie  przyjmą uchodźców, sprawa może trafić do Trybunału

[object Object]
Migranci stale napływają do Europytvn24
wideo 2/35

Jeśli kraje, które nie przyjęły do tej pory uchodźców w ciągu kilku tygodni nie zmienią swojego podejścia w tej kwestii zgodnie z unijnym systemem kwot, to Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zapowiedział komisarz do spraw migracji Wspólnoty.

Dimitris Avramopoulos, unijny komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa, rozmawiał z reporterami już po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech.

"Będziemy rozważać ostatni krok"

- Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie kraje członkowskie, żeby wywiązały się ze swoich zobowiązań. Państwa muszą pokazać solidarność teraz. (...) Jeśli kraje, które nie przyjęły ani jednej osoby, albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zrobią nic w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze, aby skierować sprawę do Trybunału - powiedział dziennikarzom.

Jego oświadczenie dotyczy Polski, Czech i Węgier, które dotychczas nie przyjęły uchodźców zgodnie z systemem kwot.

"Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że schemat relokacji działa. Pora pracować w jedności i wprowadzić w pełni zasadę solidarności" - napisał wcześniej na Twitterze.

Trybunał Sprawiedliwości może nałożyć kary finansowe na państwa, które nie podporządkowują się unijnemu prawu.

Szydło: stanowisko rządu niezmienne

Premier była proszona w środę przez dziennikarzy w Krynicy o komentarz do decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

- Myśmy się tego spodziewali. Byłam przekonana, że taka decyzja zostanie podjęta. Natomiast to nie zmienia absolutnie stanowiska polskiego rządu, jeśli chodzi o politykę migracyjną. Myślę, że również i Grupy Wyszehradzkiej - powiedziała Szydło.

- My podkreślamy cały czas, że mądra i skuteczna polityka migracyjna musi przede wszystkim spełniać dwa elementy - musi być bezpieczna i musi być skuteczna w tym sensie, żeby pomagać rzeczywiście tym, którzy tej pomocy potrzebują - podkreśliła szefowa rządu. - Wydaje się, że takie myślenie i ten punkt widzenia już w wielu państwach członkowskich się rodzi - dodała.

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE uznał za "oburzające i nieodpowiedzialne, jednak premier Słowacji Robert Fico powiedział, że wyrok szanuje.

Szydło o decyzji ws. relokacji: spodziewaliśmy się, ale to nie zmienia stanowiska rządu
Szydło o decyzji ws. relokacji: spodziewaliśmy się, ale to nie zmienia stanowiska rząduTVN 24

Trybunał Sprawiedliwości poparł Brukselę

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu oddalił w środę skargi Słowacji i Węgier na decyzję o obowiązkowej relokacji uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny. Orzeczenie Trybunału jest potwierdzeniem, że w procesie legislacyjnym w tej sprawie nie popełniono błędów.

Postanowienie o relokacji 120 tysięcy uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry. Polska, która poparła decyzje o relokacji (w czasie rządów PO) nie wniosła skargi, ale obecny rząd zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.

Państwa członkowskie, instytucje UE mogą wnieść skargę o stwierdzenie nieważności aktów prawnych UE do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. W przeciwnym razie skarga jest oddalana.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: