Ciało 23-letniej didżejki znaleziono w walizce w śmietniku. Aresztowany miał mieć na jej punkcie "obsesję"

Źródło:
CNN, La W, El Tiempo, WHO
Poulos został zatrzymany na lotnisku w Panamie
Poulos został zatrzymany na lotnisku w PanamieGoogle Earth
wideo 2/3
Aeropuerto Internacional de TocumenGoogle Earth

Władze Kolumbii zatrzymały Amerykanina podejrzanego o zabójstwo didżejki Valentiny Trespalacios. Ciało kobiety znaleziono w walizce na dnie kontenera na odpady. Mężczyźnie grozi do 50 lat więzienia. Na wtorek, 31 stycznia zaplanowano rozprawę.

Ciało 23-letniej kolumbijskiej didżejki Valentiny Trespalacios zostało znalezione przez firmę zajmującą się sortowaniem odpadów w niedzielę, 22 stycznia rano, w południowo-zachodniej części Bogoty. Znajdowało się w niebieskiej walizce na dnie kontenera. Wystawała z niej głowa ofiary.

Aresztowany John Poulos

We wtorek, 24 stycznia, na lotnisku Tocumen w stolicy Panamy został zatrzymany i aresztowany partner Valentiny, John Poulos. Mężczyzna próbował wyjechać do Stambułu - przekazała CNN, powołując się na panamską policję.

Władze Kolumbii, prowadzące śledztwo w sprawie śmierci 23-letniej didżejki, oskarżyły Amerykanina o zabójstwo byłej partnerki. Kolumbijska prokuratura i policja twierdzą, że mają ponad 300 godzin nagrań z monitoringu, na których widać Poulosa i Trespalacios na kilka dni przed znalezieniem ciała Kolumbijki. Krewni zmarłej potwierdzili funkcjonariuszom, że była ze swoim chłopakiem od soboty, 21 stycznia.

Poulos w czwartek stanął przed sądem w Bogocie. Zaprzeczył oskarżeniom. Obrońcy mężczyzny zarzucili służbom, że ​​aresztując go, popełniły błędy, a także nie przestrzegały przepisów. Pięciogodzinną rozprawę transmitowała telewizja. Kolejną zaplanowano na wtorek, 31 stycznia.

Kobieta zmarła w wyniku uduszenia

Wstępne badania kryminalistyczne, przeprowadzone przez agencję działającą przy kolumbijskiej prokuraturze generalnej, ujawniły w poniedziałek, 23 stycznia, że Trespalacios prawdopodobnie zmarła w wyniku uduszenia, a jej ciało nosiło ślady użycia siły. Dowódca policji w stolicy Kolumbii, Carlos Fernando Triana w rozmowie z CNN zapowiedział, że materiałów dowodowych w sprawie będzie poszukiwała specjalna grupa złożona z funkcjonariuszy policji, współpracująca z biurem prokuratora generalnego. Za informacje, które pomogą w wyjaśnieniu okoliczności śmierci, wyznaczył nagrodę w wysokości do 20 milionów pesos (równowartość ok. 19 tys. złotych).

- Moja Valentina była bardzo uśmiechniętą i szczęśliwą młodą kobietą - powiedziała lokalnym mediom matka zmarłej, Laura Hidalgo. Przyznała, że partner córki "nigdy nie pokazał się ze złej strony". Mieszkał w Stanach Zjednoczonych i przyjechał do Kolumbii, "aby się z nią ożenić, mieli wspólnie dzielić życie i załatwić w tym celu formalności" - dodała.

Prawnik reprezentujący rodzinę Trespalacios, Miguel Ángel del Río, w wywiadzie udzielonym stacji radiowej La W powiedział, że Poulos miał "obsesję" na punkcie 23-latki. Zdaniem prawnika o obsesji Poulosa świadczy fakt, że miał niewielu znajomych, dużo czasu poświęcał Trespalacios i był zirytowany, kiedy nie miał z nią kontaktu. Wynajął nawet prywatnego detektywa, który "miał mieć oko" na jego partnerkę.

- Kontaktował się z nią za pośrednictwem mediów społecznościowych i z pewną konsekwencją zaczął przesyłać jej pieniądze - przekazał Miguel Ángel del Río, dodając, że może to świadczyć o próbie uprzedmiotowienia kobiety, "jakby była własnością mężczyzny". - Te czynniki są zwykle pomijane, ale są bardzo ważnymi znakami ostrzegawczymi - dodał prawnik.

Wiadomości na WhatsAppie i nagrania z monitoringu

Policja i prokuratura analizują kilkugodzinne nagrania z kamer monitoringu z miejsc, w których para przebywała od piątku, 20 stycznia wieczorem, do 22 stycznia rano, kiedy odnaleziono ciało didżejki. Uzyskane w ten sposób informacje, zeznania krewnych i wiadomości z komunikatora WhatsApp mają stanowić podstawę śledztwa. Zdaniem władz wciąż wiele pytań dotyczących okoliczności śmierci pozostaje bez odpowiedzi. Jeśli Poulosowi zostanie udowodnione zabójstwo sklasyfikowane jako kobietobójstwo, grozi mu do 50 lat więzienia.

Treść niektórych wiadomości, wymienianych przez Trespalacios i Poulosa, we wtorek, 31 stycznia, opublikował portal El Tiempo. Ze zrzutów ekranu wynika, że para spotka się "tak, jak się umówili". 23-latka w wiadomościach wysłanych do przyjaciółki miała jej zdradzić plan poślubienia Poulosa, jednocześnie dodając, że ten powiedział jej: "wiem, że cię nie pociągam, nie musisz udawać". Na ekranie widoczna jest również wiadomość głosowa, jak dotąd nie ujawniono jednak jej treści. Służby sprawdzają autentyczność upublicznionych zrzutów ekranu. Ponadto El Tiempo opublikowało 39-sekundowe wideo, na którym Poulos chowa w bagażniku samochodu niebieską walizkę okrytą kocem.

Przemoc wobec kobiet w Kolumbii

Władze Kolumbii w 2022 roku odnotowały 612 przypadków kobietobójstwa, czyli morderstwa kobiety popełnionego ze względu na jej płeć. Według Światowej Organizacji Zdrowia "większość przypadków zbrodni kobietobójstwa jest popełniana przez partnerów lub byłych partnerów" ofiar. "Dla kobiet w wielu częściach świata przemoc jest główną przyczyną urazów i niepełnosprawności, a także czynnikiem ryzyka innych problemów związanych ze zdrowiem fizycznym, psychicznym, seksualnym i reprodukcyjnym" - czytamy na stronie WHO.

ZOBACZ TEŻ: Naga 16-latka w worku porzuconym na złomowisku. Prokuratura podważa wersję rodziny

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN, La W, El Tiempo, WHO

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock