Świat

Kolej, konwój, most pontonowy. Tak broń z Rosji trafia do Donbasu

Świat

Donieccy rebelianci ćwiczą pokaz siły na poligonie Torez
Donieccy rebelianci ćwiczą pokaz siły na poligonie Torez Ministerstwo Informacji DRL
wideo 2/24

Rosja dostarcza rebeliantom broń nie tylko koleją i transportem drogowym. Sprzęt jest przerzucany także przez most pontonowy na rzece Doniec – poinformował wywiad ukraiński.

- Most pontonowy przez rzekę Siewierskij Doniec w pobliżu wsi Krużyliwka znów jest w użyciu. W ciągu dnia broń jest gromadzona na terytorium Rosji w rejonie wioski Mitiakinska (w obwodzie rostowskim). W nocy jest przerzucana na kontrolowane przez rebeliantów tereny – powiedział dziennikarzom Wadym Skibicki, zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Powiedział, że "ta droga" przerzutu była aktywnie wykorzystywana przez separatystów także w zeszłym roku.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow już wcześniej informował, że Rosja przygotowuje pięć przepraw pontonowych przez Doniec w obwodzie ługańskim.

Mówił, że Rosjanie budują także drogi dojazdowe do mostów. – W ten sposób powstaje infrastruktura do przerzucania dodatkowych oddziałów żołnierzy na okupowane tereny w Donbasie – mówił Turczynow.

Dostawy przez Izwarino

Ukraiński wywiad systematycznie raportuje o dostawach rosyjskiej broni do Donbasu.

– W ciągu ostatniego tygodnia strona rosyjska dostarczyła rebeliantom ok. 20 czołgów, pięć pojazdów opancerzonych i dziesięć dział samobieżnych – podkreślił Skibicki.

Władze w Kijowie utrzymują, że Rosja przerzuca separatystom broń przez kontrolowane przez nich przejścia graniczne, m.in. Izwarino w obwodzie ługańskim.

8 marca Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że Rosjanie wysłali na Ukrainę dwa konwoje ze sprzętem inżynieryjnym, amunicją i materiałami wybuchowymi. Ciężarówki przekroczyły granicę w Izwarino. Towar był przeznaczony dla 1. i 2. korpusów wojskowych rebeliantów w Doniecku i Ługańsku.

Most pontonowy, łączący Rosję z Ukrainą, wykorzystany do przerzutu broni pravda.com.ua

Autor: tas\mtom / Źródło: pravda.com.ua

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: