TVN24 | Świat

Sondaż: koalicja Macrona zdobędzie większość w wyborach parlamentarnych w czerwcu

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Z sondażu przeprowadzonego przez instytut Harris Interactive wynika, że koalicja partii związana z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem zdobędzie absolutną większość w izbie niższej parlamentu. Sondaż przeprowadzono w niedzielę i poniedziałek na reprezentatywnej próbie 2343 osób w wieku powyżej 18 lat.

Według sondażu dotyczącego wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 12 i 19 czerwca prezydencka formacja La Republique en Marche (LREM), centrowa MoDem i centrowo-konserwatywna partia Horizons byłego premiera Edouarda Philippe’a zdobyłyby razem od 328 do 368 mandatów, czyli większość bezwzględną w Zgromadzeniu Narodowym.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Do Zgromadzenia Narodowego ma szanse wejść około 100 deputowanych Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen – wskazują badania instytutu Harris Interactive, przeprowadzonego dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał Emmanuel Macron.

Obecnie główna partia opozycyjna w niższej izbie parlamentu, centroprawicowi Republikanie, mogą liczyć po czerwcowych wyborach na 35-65 miejsc; obecnie mają 101 deputowanych.

Możliwy sojusz Republikanów, Unii Demokratów, Niezależnych i LREM

Do zmiany sił ma również dojść na lewicy, ponieważ skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona, na czele której stoi Jean-Luc Melenchon, może według sondażu liczyć na 25-45 miejsc w Zgromadzeniu. Obecnie ma 17 deputowanych. Partia Melenchona będzie mogła prawdopodobnie utworzyć blok z komunistami, ekologami i być może socjalistami.

Inny scenariusz zakłada sojusz Republikanów, centrowej Unii Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz LREM, który również zdobyłby w sumie bezwzględną większość od 326 do 366 deputowanych.

Zjednoczenie Narodowe może wejść w sojusz z deputowanymi z Rekonkwisty prawicowego publicysty Erica Zemmoura, dla którego czerwcowe wybory będą debiutem parlamentarnym - w wyborach prezydenckich uzyskał 7 proc. głosów w pierwszej turze.

Badanie przeprowadzono w niedzielę i poniedziałek na reprezentatywnej próbie 2343 osób w wieku powyżej 18 lat.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP