Klaus ponownie prezydentem Czech


Obecny prezydent Vaclav Klaus został w piątek po południu ponownie wybrany przez czeski parlament na to stanowisko - poinformowała agencja CTK, powołując się na źródła parlamentarne. Zdobył 141 z 280 głosów połączonych izb.

Klaus, zdeklarowany eurosceptyk pokonał w głosowaniu niezależnego ekonomistę i polityka Jana Svejnara. Będzie pełnił urząd przez następnych pięć lat.

W ubiegłotygodniowej turze głosowań Klausowi zabrakło do reelekcji jednego głosu. Zamiast wymaganych 140 z 281 głosów połączonych Izb Poselskiej i Senatu, zdobył 139. Jego główny konkurent - Jan Svejnar, profesor ekonomii, który część życia spędził w Stanach Zjednoczonych - zdobył głosy 113 parlamentarzystów.

W piątkowym głosowaniu miała też kandydować czeska eurodeputowana Jana Boboszikowa, jednak w ostatniej chwili się wycofała. Motywując swoją decyzję 43-letnia europosłanka podkreśliła, że komuniści, którzy zgłosili jej kandydaturę, i tak nie poprą Vaclava Klausa.

Klausa popierali członkowie rządzącej prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), większość współtworzących koalicję chadeków i kilku parlamentarzystów niezależnych. Za Szvejnarem opowiadali się opozycyjni socjaldemokraci, należący do koalicji rządowej "Zieloni" oraz niektórzy chadecy i parlamentarzyści niezrzeszeni.

Źródło: PAP, tvn24.pl