Po wyjściu z więzienia stanął na czele rządu, teraz walczy o prezydenturę. Kirgizi głosują

Źródło:
PAP

W Kirgistanie rozpoczęły się w niedzielę rano czasu lokalnego przedterminowe wybory prezydenckie. Wyborcy głosują także w referendum, w którym wypowiadają się na temat formy rządów w tym środkowoazjatyckim kraju.

W wyborach prezydenckich, które rozpisano po październikowych protestach, bierze udział 17 kandydatów, a ich faworytem jest Sadyr Dżaparow, który został uwolniony z więzienia podczas jesiennych protestów, a następnie jako premier stanął na czele rządu, a także pełnił obowiązki prezydenta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Równolegle z wyborami prezydenta odbywa się referendum w sprawie ustroju władzy w państwie. Kirgizi decydują, czy wybierają ustrój prezydencki czy parlamentarny. Plebiscyt ma mieć - jak zapewniała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej - charakter konsultacyjny.

Kryzys polityczny w kraju

4 października 2020 roku w Kirgistanie odbyły się wybory parlamentarne, które opozycja uznała za sfałszowane. Jednym z postulatów oponentów władz była dymisja prezydenta Suronbaja Dżinbekowa. Na fali protestów, których władzom nie udało się stłumić, wyniki wyborów unieważniono, ze stanowiska ustąpił premier, a na jego miejsce parlament wybrał wypuszczonego z więzienia byłego deputowanego Sadyra Dżaparowa.

Po ustąpieniu prezydenta i szefa parlamentu Dżaparow został także pełniącym obowiązki prezydenta. Stanowiska te opuścił w listopadzie, by móc wystartować w wyborach prezydenckich.

Głosowanie odbywa się w ponad 2400 lokalach wyborczych, w tym w 48 za granicą. Druga tura wyborów powinna zostać przeprowadzona dwa tygodnie po ogłoszeniu wyników pierwszej rundy.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP