Kijów: w sześć dni "zneutralizowaliśmy" 600 rosyjskich żołnierzy i separatystów


Aż 600 separatystów i rosyjskich żołnierzy "zneutralizowanych", a po stronie sił Kijowa 18 zabitych - tak wygląda według ministerstwa obrony Ukrainy bilans strat w czasie walk na froncie w Donbasie w dniach 17-22 stycznia.

Kijów poinformował, że na całej długości frontu w Donbasie, w obwodach ługańskim i donieckim, w walkach między 17 a 22 stycznia, gdy separatyści znacznie zwiększyli swą aktywność, zmuszając siły operacji antyterrorystycznej (ATO) do działania, po obu stronach walk zginęło ponad 600 osób, a liczba rannych przekroczyła 400.

Kijów: żołnierze "zneutralizowali" 600 Rosjan i separatystów

Według Kijowa, "ukraińscy żołnierze dzięki swemu profesjonalizmowi i dobremu przygotowaniu" ponieśli znacznie mniejsze straty niż wróg. W ciągu sześciu dni miało ich zginąć 18, aż 235 miało zostać rannych.

Równocześnie Ukraińcy "zneutralizowali aż 600 prorosyjskich separatystów i rosyjskich żołnierzy", raniąc dodatkowo 175 z nich.

Ministerstwo nie wyjaśniło, skąd posiada tak dokładne dane dotyczące strat po stronie Rosji i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Wyliczyło też jednak straty poniesione przez separatystów w czasie walk o lotnisko w Doniecku oraz w wyniku ciosów zadanych im przed ich ostateczną ofensywą, która doprowadziła do opuszczenia portu przez "cyborgi", jak nazywani są ukraińscy obrońcy lotniska.

Według tych danych w walkach o lotnisko siły DRL i rosyjskiej armii miały stracić 85 ludzi, a kolejnych 53 zostało w ciągu kilku dni rannych. Zniszczono też siedem czołgów wroga, 12 pojazdów opancerzonych, dziewięć innych pojazdów wojskowych i kilka karabinów maszynowych. Ukraińcy w tym czasie mieli stracić jedno działo artyleryjskie, dwa karabiny maszynowe i siedem pojazdów wojskowych. Ministerstwo nie podało, ilu ukraińskich żołnierzy zginęło w walkach o lotnisko.

W sumie między 17 a 22 stycznia Ukraińcy na całym froncie w Donbasie mieli zniszczyć w swoich ostrzałach 14 czołgów, 43 bojowe pojazdy opancerzone, 14 systemów rakietowych Grad i Uragan, 28 samobieżnych dział artyleryjskich i 15 innych pojazdów wojskowych wroga.

Straty według separatystów

Ze swojej strony separatyści poinformowali w piątek, że stracili 24 ludzi w ataku rakietowym na zajmowane przez siebie lotnisko donieckie. W nocy ze środy na czwartek ukraińscy żołnierze opuścili terminal, którego bronili od 242 dni. Media informowały, że został on tak zniszczony przez artylerię separatystów, że nie pozostało tam ani jedno miejsce, z którego by można nadal odpierać ataki. Armia oświadczyła następnie, że walki wokół lotniska trwają, a jego część wciąż jest pod kontrolą Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił w czwartek, że armia jego państwa utrzymuje swoje pozycje na linii walk z separatystami prorosyjskimi, i ostrzegł, że ci, którzy łamią porozumienia o zawieszeniu broni, "dostaną po zębach".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso / Źródło: unian

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości