Nie żyje "najsłynniejszy haker na świecie". Kevin Mitnick miał 59 lat

Źródło:
Washington Post
Cyberoszuści są coraz sprytniejsi, ale policja ma pomysł, jak ich zwalczać
Cyberoszuści są coraz sprytniejsi, ale policja ma pomysł, jak ich zwalczać
Michał Gołębiowski | Fakty po południu TVN24
Cyberoszuści są coraz sprytniejsi, ale policja ma pomysł, jak ich zwalczaćMichał Gołębiowski | Fakty po południu TVN24

Kevin Mitnick, haker będący obiektem długotrwałej obławy Federalnego Biura Śledczego w latach 90., która uczyniła go najbardziej znanym cyberprzestępcą w Stanach Zjednoczonych, zmarł 16 lipca. O jego śmierci doniosły w czwartek amerykańskie media. "Najsłynniejszy haker na świecie" - jak określał sam siebie - lub "komputerowy terrorysta" - jak nazywał go Departament Sprawiedliwości USA - miał 59 lat.

Kevin Mitnick przyszedł na świat 6 sierpnia 1963 roku. Już jako chłopiec złamał system biletowy w Los Angeles, dzięki czemu mógł za darmo jeździć miejskimi autobusami. Gdy był nastolatkiem, pokonał zabezpieczenia komputerów amerykańskiego dowództwa obrony powietrznej (NORAD), a wieku 20 lat zaczął pojawiać się na radarach federalnych organów ścigania - napisał "Washington Post".

"Najsłynniejszy haker na świecie" - jak określał sam siebie - lub "komputerowy terrorysta" - jak nazywał go Departament Sprawiedliwości - w czasach, gdy internet powoli rozpowszechniał się na świecie, włamywał się do systemów takich firm jak Motorola, Nokia czy Sun Microsystems, powodując - zdaniem śledczych - szkody o wartości setek milionów dolarów.

W 1995 roku "Condor" - jak nazywano Mitnicka - został w środku nocy aresztowany przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) w mieszkaniu w Karolinie Północnej. Operację poprzedziła całodobowa obserwacja nieruchomości oraz ponad dwuletnia obława za cyberprzestępcą.

W 1999 roku przyznał się do kilku internetowych oszustw oraz innych cybeprzestępstw, za które został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. W poczet kary wliczono mu czas spędzony w areszcie, dzięki czemu Mitnick opuścił więzienie w 2000 roku, jednak objęto go sądowym zakazem korzystania z sieci bez zezwolenia władz. Restrykcja ta przestała obowiązywać po kilku latach.

Nie jest jasne, czy działalność Mitnicka przyniosła mu znaczące zyski finansowe. Zeznając przed komisją Senatu USA, przekonywał, że jego motywacją było "poszukiwanie wiedzy, wyzwanie intelektualne, dreszczyk emocji oraz ucieczka od rzeczywistości".

W późniejszych latach Kevin Mitnick robił karierę jako konsultant do spraw bezpieczeństwa w sieci. W połowie 2022 roku zdiagnozowano u niego nowotwór trzustki. Choroba ta 16 lipca 2023 roku doprowadziła do jego śmierci, o czym poinformowała Kathy Wattman, rzeczniczka KnowBe4, firmy zajmującej się szkoleniem z zakresu cyberbezpieczeństwa, w której pracował Mitnick. Miał 59 lat.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: Washington Post