Liderka peruwiańskiej opozycji Keiko Fujimori opuściła po ponad roku więzienie w Limie. Nadal będzie jednak czekała na proces w związku z zarzutami korupcyjnymi. Nakaz jej zwolnienia wydał Sąd Najwyższy w Peru, uznając, że Fujimori może odpowiadać z wolnej stopy.
W październiku 2018 roku Keiko Fujimori została aresztowana na 18 miesięcy. W tym czasie miała być do dyspozycji śledczych i czekać na proces sądowy.
"Były rzeczy, które mogłam zrobić lepiej"
W piątek opuściła więzienie w Limie, gdy Sąd Najwyższy wydał nakaz jej zwolnienia i uznał, że Fujimori stawi się na każde wezwanie prokuratury i sądu oraz nie będzie utrudniała postępowania. W tej sytuacji - zdaniem sądu - może ona odpowiadać z wolnej stopy.
44-letnia Fujimori, która formalnie nadal czeka na proces w sprawie zarzutów korupcyjnych, zapewniła, że będzie współpracować z prokuraturą i sądem. Dodała, że będzie też starała się spędzać czas ze swoją rodziną, zanim podejmie decyzje dotyczące innych planów.
- Później zdecyduję, co zrobię w drugim etapie życia - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami przed bramą więzienną. - Miałam okazję się zastanowić i zdać sobie sprawę, że były rzeczy, które mogłam zrobić lepiej - dodała.
Oskarżana o pranie brudnych pieniędzy
Liderce partii Siła Ludowa (FP) zarzucano nielegalne korzystanie z pieniędzy brazylijskiego koncernu budowlanego Odebrecht, który, jak wykazało śledztwo prowadzone przez prokuraturę Brazylii, korumpował urzędników decydujących o kontraktach państwowych w ponad 10 krajach Ameryki Łacińskiej.
Koncern przekazywał też pieniądze na kampanie wyborcze polityków w Argentynie, Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Wenezueli.
Peruwiańscy prokuratorzy twierdzą, że Fujimori kierowała organizacją przestępczą i otrzymała miliony dolarów od Odebrechtu, który znajduje się w centrum skandalu korupcyjnego w całym regionie.
Liderka opozycji zaprzecza oskarżeniom.
W marcu 2018 do dymisji został zmuszony prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, gdy ujawniono jego nielegalne powiązania z brazylijskim Odebrechtem i przyjęcie od niego ok. 21 mln dolarów USA łapówek.
W styczniu w Peru mają się odbyć przedterminowe wybory parlamentarne. Prezydent Martin Vizcarra 30 września rozwiązał Kongres Republiki, w związku z wyborem przez parlament - wbrew jego rekomendacji - nowego członka Trybunału Konstytucyjnego.
W ocenie opozycji prezydent Vizcarra przekroczył swe uprawnienia konstytucyjne i tym samym "utracił moralne prawo do sprawowania urzędu".
Fujimori jest córką byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, który został skazany na 25-lat więzienia za zlecanie morderstw na tle politycznym i korupcję.
Autor: akr\mtom / Źródło: PAP