Bruksela zatwierdziła miliony euro pomocy dla Afgańczyków


Komisja Europejska ogłosiła, że przekaże 37,5 mln euro na pomoc osobom dotkniętym konfliktem w Afganistanie. Pomoc trafi do Afganistanu, Iranu i Pakistanu.

- Pomoc, którą dziś ogłaszamy, dotrze do osób dotkniętych trwającym konfliktem w Afganistanie zarówno w kraju, jak i w całym regionie, z których wielu żyje w ekstremalnie trudnych warunkach. Związek UE z obywatelami afgańskimi pozostaje niezachwiany - powiedział komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Komisja Europejska dostarczy 27 mln euro na pomoc dla najbardziej zagrożonych grup społecznych w Afganistanie, które ponoszą konsekwencje konfliktu. Pomoc obejmie opiekę zdrowotną, dostawy żywności, wody i urządzeń sanitarnych dla wysiedlonych osób. Afgańczycy w Pakistanie skorzystają z pomocy w wysokości 5,5 mln euro, co przede wszystkim pomoże uchodźcom afgańskim i osobom, którym grozi brak żywności z powodu klęsk żywiołowych. 5 milionów euro będzie z kolei wsparciem dla afgańskich uchodźców w Iranie. Ze środków tych zostanie sfinansowana m.in. żywność, ochrona zdrowia, a także edukacja zagrożonych afgańskich dzieci. Komisja Europejska udziela pomocy humanitarnej państwom regionu od lat 90. Od 1994 r. UE przyznała regionowi ponad 1,4 mld euro na pomoc humanitarną oprócz unijnej pomocy rozwojowej. Wsparcie humanitarne UE zaspokaja najpilniejsze potrzeby najbardziej narażonych grup ludności dotkniętych trwającym konfliktem w Afganistanie i jego konsekwencjami w sąsiednich krajach, a także jest wsparciem dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi i zmianami klimatu.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: