TVN24 | Świat

Prezydent Kazachstanu ogłosił zakończenie misji wojskowej po gwałtownych protestach

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP

Misja wojskowa Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w Kazachstanie została zakończona - ogłosił prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew. Wycofywanie sił sojuszu pod przywództwem Rosji ma trwać 10 dni. Sekretarz prasowy ODKB Władimir Zainetdinow przekazał w komunikacie, że "szef państwa kazachskiego podziękował sojusznikom za pomoc w obliczu ataku terrorystycznego".

Tokajew ogłosił w środę, że "misja pokojowa" w Kazachstanie wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym pod przywództwem Rosji została zakończona. Poinformował także o zniesieniu od czwartku obowiązującego obecnie w całym kraju stanu wyjątkowego w trzech obwodach: zachodniokazachstańskim, północnokazachstańskim oraz pawłodarskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>

Wycofywanie wojsk ODKB z Kazachstanu ma trwać 10 dni

W komunikacie sekretarz prasowy ODKB Władimir Zainetdinow przekazał, że "12 stycznia prezydent Republiki Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew w Nur-Sułtanie przyjął sekretarza generalnego ODKB Stanisława Zasa". "Szef państwa kazachskiego podziękował sojusznikom za pomoc w obliczu ataku terrorystycznego. Prezydent Kazachstanu zapowiedział zakończenie operacji pokojowej" – dodał. Wycofywanie wojsk ODKB ma trwać 10 dni.

Wcześniej w środę Tokajew informował, że wycofywanie sił ODKB z Kazachstanu rozpocznie się w czwartek, 13 stycznia i będzie trwało 10 dni. "Sama obecność kontyngentu ODKB w Kazachstanie, w tym w Ałmaty, odegrała bardzo ważną rolę z punktu widzenia stabilizacji sytuacji w naszym kraju" – oświadczył prezydent, cytowany przez jego biuro prasowe.

Misja wojskowa ODKB w Kazachstanie

Na prośbę Tokajewa 6 stycznia do Kazachstanu przybył ponad 2-tysięczny kontyngent wojsk z Rosji, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Białorusi. Według zapowiedzi siły te miały m.in. zapewnić ochronę kluczowych obiektów administracyjnych i wojskowych po zamieszkach, które wybuchły w Kazachstanie 2 stycznia i przerodziły w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestanci początkowo protestowali przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów, później ich postulaty stały się polityczne.

ODKB to utworzony po rozpadzie ZSRR blok wojskowo-polityczny, w skład którego wchodzą, oprócz Rosji, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

W składzie "misji pokojowej" ODKB do Kazachstanu przybyły m.in. rosyjskie jednostki wojsk powietrznodesantowych. Białoruś skierowała do tego środkowoazjatyckiego państwa kompanię sił pokojowych ze składu brygady wojsk powietrznodesantowych. Kirgistan wysłał ok. 150-osobowy oddział żołnierzy sił specjalnych, Armenia – 100 swoich wojskowych, a Tadżykistan – ok. 200-osobowy batalion wojsk.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

Autor:akr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: