Jest największy w Azji Środkowej. Nazarbejew otworzył meczet w stolicy Kazachstanu

Źródło:
PAP
Meczet w stolicy Kazachstanu jest największym w Azji Środkowej
Meczet w stolicy Kazachstanu jest największym w Azji Środkowej
twitter.com/Aidos_Ukibay
Meczet w stolicy Kazachstanu jest największym w Azji Środkowejtwitter.com/Aidos_Ukibay

Były prezydent Nursułtan Nazarbajew otworzył w piątek w stolicy Kazachstanu największy meczet w Azji Środkowej - poinformowało Radio Swoboda. Nazarbajew ustąpił ze stanowiska w marcu 2019 roku, kamień węgielny pod meczet, który może pomieścić 30 tysięcy wiernych, położył na dzień przed swoim odejściem.

"Teren, na którym stoi meczet, ma 10 hektarów. Wysokość głównej kopuły wynosi ponad 83 metry, a jej średnica 62 metry. Każdy z czterech minaretów ma 130 metrów wysokości" - podała za lokalnymi mediami kazachska sekcja Radio Swoboda (Radio Azzatyq).

Podczas wystąpienia w piątek Nazarbajew powiedział, że jest to "fundamentalny meczet", który został wybudowany "z pieniędzy obywateli i inwestorów". W uroczystości wzięli udział niektórzy bliscy współpracownicy byłego prezydenta, w tym były premier Askar Mamin.

Nazarbajew położył kamień węgielny pod meczet, który może pomieścić 30 tysięcy wiernych, na dzień przed swoim odejściem z urzędu w marcu 2019 roku.

Teren, na którym stoi meczet, ma 10 hektarówtwitter.com/Aidos_Ukibay

Nieformalne kierował państwem

Nazarbajew nie pojawia się publicznie zbyt często. W kwietniu były prezydent wziął udział w wystawie w stołecznym muzeum poświęconej jego osobie. W czerwcu głosował w referendum dotyczącym poprawek do konstytucji w jednym z lokali w Nur-Sułtanie.

Nazarbajew był prezydentem Kazachstanu w latach 1991-2019, a następnie do stycznia 2022 roku nieformalnie kierował państwem jako przewodniczący Rady Bezpieczeństwa.

Meczet twitter.com/Aidos_Ukibay

Po wybuchu protestów antyrządowych

Na początku tego roku w Kazachstanie wybuchły protesty, które były początkowo związane z dwukrotną podwyżką cen gazu LPG, lecz z czasem rozszerzyły się i nabrały charakteru politycznego. Manifestanci żądali też odsunięcia od władzy wciąż wpływowego Nazarbajewa.

Na początku czerwca w Kazachstanie odbyło się referendum nad 56 poprawkami do ustawy zasadniczej. Była to próba zreformowania systemu politycznego kraju po 30 latach władzy Nazarbajewa. W nowej redakcji konstytucji, za którą opowiedzieli się Kazachowie, usunięto wszelkie formalne przywileje byłego przywódcy, łącznie z pozbawieniem go tytułu "Lidera Narodu" (Elbasy), wprowadzonego przed 12 laty.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/Aidos_Ukibay

Tagi:
Raporty: