"Kryminalistów czeka surowa zemsta". Iran odpowie "w odpowiednim czasie i miejscu"


Iran pomści zabicie generała Kasema Sulejmaniego "w odpowiednim czasie i miejscu" - oświadczyła Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia. Dodała, że amerykański nalot w Bagdadzie był "największym strategicznym błędem USA w regionie".

"Kryminalistów stojących za zabójstwem Sulejmaniego czeka surowa zemsta" - napisano w oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, cytowanym przez irańskie media. Według AFP w swym oświadczeniu Rada dodała, że Iran pomści zabicie generała "w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu".

"Był to największy błąd strategiczny USA w regionie Azji Zachodniej i Ameryka nie ucieknie łatwo przed konsekwencjami" - oceniła Rada. "Reżim USA będzie odpowiedzialny za konsekwencje tej przestępczej akcji" - podkreślono.

W nocy z czwartku na piątek generał Sulejmani i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali zabici w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Ataku dokonano z użyciem dronów i zginęło w nim łącznie osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

"Powinien zostać usunięty wiele lat temu!"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że dowódca elitarnych irańskich sił Al-Kuds "w dłuższym okresie zabił lub poważnie zranił tysiące Amerykanów i spiskował, by zabić wielu kolejnych... ale dopadliśmy go!". Oskarżył też Sulejmaniego o bycie "bezpośrednio lub pośrednio odpowiedzialnym za śmierć milionów osób, w tym dużej liczby protestujących zabitych w samym Iranie".

"Chociaż Iran nie będzie nigdy w stanie tego odpowiednio przyznać, Sulejmani był w kraju nienawidzony i obawiano się go. (Irańczycy) Nie są wcale tak zasmuceni" jak przywódcy Iranu będą chcieli przekonać świat - dodał amerykański prezydent. "Powinien (Sulejmani) zostać usunięty wiele lat temu!" - zakończył swojego tweeta Trump.

KIM BYŁ KASEM SULEJMANI?

Śmierć Sulejmaniego i al-Muhandisa może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się z odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych przeciwko interesom amerykańskim i izraelskim.

Autor: momo / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: