Pierwsze zdjęcie nowego króla Karola III w pracy

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP

Pałac Buckingham opublikował pierwsze zdjęcie Karola III w pracy. Widać na nim nowego króla ze słynną czerwoną skrzynką, w której brytyjscy monarchowie codziennie otrzymują rządowe dokumenty. Opublikowano także zdjęcie miejsca pochówku królowej Elżbiety II.

Jak zwraca uwagę stacja BBC, wykonana w zeszłym tygodniu fotografia znacząco odbiega od oficjalnych portretów, na których monarcha zwykle siedzi prosto przy biurku. Karol III nie patrzy w obiektyw, lecz w kierunku leżących w skrzynce dokumentów, sięgając po nie, a zdjęcie zostało wykonane bez żadnego oświetlenia studyjnego, lecz jedynie przy użyciu światła wpadającego przez okno, wskutek czego twarz króla jest częściowo w półcieniu.

Media na Wyspach o koronacji Karola III. "Odbędzie się szybciej, będzie krótsza, tańsza"

BBC wyjaśnia, że w portretach członków rodziny królewskiej często zawarte są subtelne przesłania, zatem ten pokazuje, że nowy król - mimo żałoby zasygnalizowanej czarnym krawatem - od razu wziął się do pracy. Zarazem stojąca za nim fotografia, przedstawiająca jego rodziców, Elżbietę II i księcia Filipa, podarowana przez nich w 1951 roku ojcu Elżbiety II, Jerzemu VI, symbolizuje ciągłość monarchii.

Słynna czerwona skrzynka

Na profilach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych wraz ze zdjęciem przypomniano, że w czerwonych skrzynkach brytyjscy monarchowie otrzymują dokumenty od ministrów brytyjskiego rządu, a także z krajów, w których są głową państwa i krajów Wspólnoty Narodów oraz informacje o spotkaniach. Podkreślono, że Elżbieta II dostawała taki pakiet dokumentów w czerwonej skrzynce codziennie, z niedzielami i świętami włącznie, z wyjątkiem dnia Bożego Narodzenia.

W zeszłym tygodniu firma Barrow Hepburn & Gale, producent luksusowych wyrobów ze skóry, potwierdziła, że nowe skrzynki dla Karola III - z jego monogramem - są w produkcji i początkowo dostanie ich więcej niż sześć, a w następnych miesiącach 10 do 12.

Zdjęcia miejsca pochówku królowej Elżbiety II

Pałac Buckingham opublikował również zdjęcie z kaplicy pamięci króla Jerzego VI, która znajduje się w murach kaplicy św. Jerzego w Windsorze. To tam właśnie została pochowana królowa Elżbieta II.

Teraz na nagrobnej płycie znajdują się cztery imiona - króla Jerzego VI, Elżbiety (królowej matki), księcia Filipa oraz właśnie Elżbiety II - wraz z datami życia oraz gwiazda Orderu Podwiązki.

Wkrótce będzie można odwiedzać miejsce pochówku Elżbiety II

Twitter/@RoyalFamily
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/RoyalFamily

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości