Kardynał Bertone: Afera w Watykanie to "dzieło Szatana"


- Wielu dziennikarzy zabawia się próbując imitować Dana Browna - stwierdził sekretarz stanu Watykanu, kardynał Tarcisio Bertone, komentując aferę związaną z wykradaniem ze Stolicy Apostolskiej tajnych dokumentów. Zdaniem drugiego najważniejszego człowieka w Kościele katolickim, afera "Vatileaks" to "dzieło Szatana".

Bertone sprawuje w Watykanie wysokie stanowisko sekretarza stanu, który zajmuje się codzienną działalnością Kościoła i jest kimś w rodzaju "szefa rządu". Z racji zajmowanego stanowiska Włoch skupia w swoich rękach znaczną władzę.

Od początku afery "Vatileaks" w maju, różni anonimowi rozmówcy włoskich gazet wskazywali właśnie na Bertone, jako osobę starającą się podważyć pozycję papieża Benedykta XVI, który w ocenie jego i jego popleczników, jest za słaby na takie stanowisko. Wynoszenie tajnych dokumentów z Stolicy Apostolskiej, przez między innymi kamerdynera papieża, miało być elementem spisku grupy hierarchów, którzy chcieli w ten sposób bronić Benedykta XVI przed Bertone. W tle ma być walka o władzę i pieniądze, w tym o kontrolę nad Bankiem Watykanu.

Sensacyjne media

Cała afera od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem włoskich mediów, które prześcigają się w publikowaniu sensacyjnych informacji na temat walki o władze w Watykanie. Reakcja Stolicy Apostolskiej na rewelacje była bardzo powściągliwa. Główny oskarżony - Bertone, w ogóle się nie wypowiadał, aż do najnowszego wywiadu w katolickim periodyku "Famiglia Cristiana".

W ocenie sekretarza stanu media "celowo ignorują" dobro, które Kościół czyni, jednocześnie wyolbrzymiając skandale. - Wielu dziennikarzy zabawia się próbując imitować Dana Browna (autor serii bestsellerów zawierających sensacyjne opowieści o machinacjach Kościoła katolickiego. Jego książki spotkały się z ostrą krytyką Watykanu - red.) - powiedział Bertone. - Nieprzerwanie wymyślają bajki i powtarzają legendy - dodał hierarcha.

Według Bertone media są pełne "małostkowości i kłamstw". - Poza Włochami ludzie nie są w stanie zrozumieć gwałtowności tutejszych gazet - stwierdził.

Szatan w natarciu

Zdaniem kardynała Kościół jest "jasnym punktem odniesienia dla niezliczonych ludzi i instytucji na całym świecie." - Dlatego podjęto próbę jego destabilizacji - przekonuje Bertone i tłumaczy, że media celowo odmalowują wizerunek Watykanu jako miejsca pełnego intryg i walki o władze.

- Prawda jest taka, że to próba skłócenia i stworzenia podziałów, która jest dziełem samego Szatana - powiedział hierarcha w wywiadzie.

Oficjalny rzecznik Watykanu, Frederico Lombardi, pytany przez dziennikarzy o wypowiedź Bertone zajął bardziej dyplomatyczne stanowisko. Oznajmił jedynie, że medialne opisy działalności Watykanu "nie zawsze mają charakter obiektywny".

Autor: mk//gak / Źródło: Reuters

Raporty: