Porzucą brytyjską monarchię? Karaibski kraj rozważa referendum

Autor:
akr/kg
Źródło:
Reuters

Antigua i Barbuda planuje przeprowadzić referendum w sprawie stania się republiką w ciągu najbliższych trzech lat - przekazał w sobotę brytyjskim mediom premier tego wyspiarskiego kraju na Morzu Karaibskim Gaston Browne. W zależności od wyników głosowania król Wielkiej Brytanii Karol III mógłby przestać pełnić funkcję głowy państwa, które należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

- To sprawa, która musi zostać poddana referendum w ciągu najbliższych, prawdopodobnie trzech, lat - powiedział premier Gaston Browne ITV News. Wygłosił te opinię niedługo po tym, jak Antigua i Barbuda ogłosiła u siebie oficjalnie, że brytyjski tron objął po zmarłej Elżbiecie II jej syn, król Karol III.

Antigua i Barbuda - mały wyspiarski kraj na Morzu Karaibskim, liczący niespełna 100 tysięcy mieszkańców - która uniezależniła się od Wielkiej Brytanii w 1981 roku, jest jednym z 14 członków Wspólnoty Narodów, których głową państwa jest brytyjski monarcha.

Browne podkreślił, że referendum "nie jest aktem wrogości" i nie pociąga za sobą rezygnacji z członkostwa we Wspólnocie.

Google Maps

Karaiby skłaniają się ku republice

Zapowiedź Browne'a pojawia się w momencie, gdy w regionie Karaibów rosną naciski republikanów w tej sprawie. Barbados w zeszłym roku zdetronizował Elżbietę II i stał się republiką, a partia rządząca na Jamajce zasygnalizowała, że również może to zrobić.

Niemniej premier – który zamierza starać się o utrzymanie urzędu w przyszłym roku – przekonywał, że nie reaguje na naciski mieszkańców na przeprowadzenie głosowania. - Myślę, że większość ludzi nawet nie zadała sobie trudu, by o tym pomyśleć – powiedział ITV News.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości