Barbados zdetronizował Elżbietę II. Stał się republiką

Źródło:
tvn24.pl, BBC

Koniec panowania Elżbiety II na Barbadosie. Karaibska wyspa z monarchii przekształciła się w republikę. Tym samym zerwane zostały blisko 400-letnie więzy z Wielką Brytanią. Na Barbados z oficjalną wizytą przyleciał książę Karol.

W tym roku obchody święta niepodległości na Barbadosie będą miały szczególny charakter - głową państwa zostanie 72-letnia Sandra Mason, która od 2018 roku pełniła urząd generalnego gubernatora kraju. Mimo zmiany ustroju kraj wciąż chce być członkiem Wspólnoty Narodów, organizacji międzynarodowej zrzeszającej dawne brytyjskie kolonie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W poniedziałek na lotnisku w Seawell wylądował książę Karol. Jako reprezentant królowej, jak i następca tronu weźmie we wtorek udział w obchodach święta niepodległości. "Nie musiał przyjeżdżać na Barbados. Czyniąc to, wysyła wiadomość o jedności, unikając wizerunku odrzuconego partnera. Mimo to, jakkolwiek na to spojrzymy, jest to konstytucyjne zerwanie" - komentuje BBC.

Premier Mia Mottley najnowsze zmiany określiła jako szansę dla wyspy, aby umocnić kraj i pokazać większą pewność siebie. - Nadszedł czas, aby całkowicie porzucić naszą kolonialną przeszłość - powiedziała w rozmowie z brytyjskim nadawcą.

Parlament w Bridgetown (zdjęcie z 2018 roku)ackats / Shutterstock

Królowa straciła zwierzchnictwo

Barbados, zamieszkana przez 285 tysięcy ludzi, jest jedną z najbardziej zaludnionych i najzamożniejszych wysp na Karaibach. Wyspa uzyskała niepodległość w 1966 roku, pozostawiając Elżbietę II jako konstytucyjnego monarchę i głowę państwa.

Coś takiego jak teraz na Barbadosie ostatnio zdarzyło się to w 1992 roku, gdy Mauritius stał się republiką parlamentarną. Wcześniej podobny krok wykonała Gujana (1970), niespełna cztery lata po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii. Trynidad i Tobago poszły w jej ślady w 1976 roku, a Dominikana w 1978 roku. Możliwość zmiany ustroju z monarchii konstytucyjnej na republikę sygnalizowała w przeszłości także Jamajka.

Elżbieta II wciąż pozostaje głową państwa nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też czternastu innych państw, w tym Australii i Kanady.

BarbadosShutterstock

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl, BBC

Źródło zdjęcia głównego: ackats / Shutterstock