Kara śmierci w Arabii Saudyjskiej. ONZ: w ciągu ostatnich dwóch tygodni stracono 17 osób

Autor:
KS/kab
Źródło:
PAP
Rijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą
Rijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą
Reuters Archive
Reuters ArchiveRijad śledzi osoby krytyczne wobec saudyjskiego reżimu nawet za granicą

Od 10 listopada w Arabii Saudyjskiej wykonano karę śmierci na 17 osobach za przestępstwa związane z narkotykami i przemytem - poinformowało we wtorek biuro Wysokiego Komisarza ONZ do spraw praw człowieka. Od początku roku w królestwie przeprowadzono 144 egzekucje.

Rzeczniczka UNHCR Elizabeth Throssell powiedziała podczas briefingu w Genewie, że egzekucje wykonano na obywatelach Syrii, Pakistanu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. W 2019 roku w królestwie wykonano rekordową liczbę egzekucji - 184. W Arabii Saudyjskiej wykonuje się najwięcej wyroków śmierci po Chinach i Iranie.

Skazani często nie rozumieją zarzutów

Niezależne organizacje praw człowieka od dawna krytykowały władze saudyjskie za wykonywanie kary śmierci za przestępstwa związane z handlem narkotykami, często na biednych Jemeńczykach lub drobnych przemytnikach z Azji Południowo-Wschodniej, którzy nie znając arabskiego, nie rozumieli nawet zarzutów.

Arabia SaudyjskaShutterstock

Arabia Saudyjska, w której egzekucje wykonuje się głównie przez ścięcie głowy, a czasami publicznie, nie ma cywilnego kodeksu karnego, który określałby zasady dotyczące wyroków, ani systemu precedensów, co sprawia, że kary nie są przewidywalne i zależą w dużej mierze od sędziego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości