Kanclerz Niemiec obiecał Litwie dodatkowe wsparcie

Źródło:
PAP
Ćwiczenia niemieckiego wojska
Ćwiczenia niemieckiego wojskaReuters Archive
wideo 2/3
100 miliardów euro dla BundeswehryReuters Archive

Przywódcy Niemiec i krajów bałtyckich zgodzili się, że należy wzmocnić obronę w regionie bałtyckim - poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda w Wilnie po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Natomiast kanclerz stwierdził, że niemieckie zaangażowanie powinno być rozwijane "w kierunku silnej brygady bojowej". Szef niemieckiego rządu poinformował również, że Hiszpania nie złożyła jeszcze wniosku o eksport niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

- Uzgodniliśmy, że musimy wzmocnić zdolności obronne w krajach bałtyckich poprzez zwiększenie liczebności rozmieszczonych wojsk oraz rozbudowę obrony powietrznej i morskiej - przekazał dziennikarzom Gitanas Nauseda, cytowany przez Agencję Reutera.

Olaf Scholz obiecał Litwie dodatkowe wsparcie wojskowe w celu odstraszania i obrony przed ewentualnym atakiem Rosji. - Jesteśmy zdecydowani, że zwiększymy nasz wkład - powiedział po rozmowach z prezydentem Litwy oraz szefami rządów wszystkich trzech państw bałtyckich. Kanclerz zaznaczył, że niemieckie zaangażowanie powinno być rozwijane "w kierunku silnej brygady bojowej".

- Jako sojusznicy w NATO czujemy się zobowiązani wobec siebie nawzajem i w razie ataku będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO - powiedział Scholz, cytowany przez agencję dpa. Kanclerz nie podał szczegółów dotyczących zwiększonego zaangażowania Niemiec.

Obecnie na Litwie stacjonuje dowodzony przez Niemcy batalion NATO liczący 1600 żołnierzy, z czego ponad 1000 przysłała Bundeswehra. Brygada składa się zwykle z około 3000-5000 żołnierzy.

Kanclerz: Hiszpania nie złożyła jeszcze wniosku o eksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę

Kanclerz Scholz poinformował również podczas wizyty na Litwie, że Hiszpania nie złożyła jeszcze wniosku o eksport niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Zaznaczył, że jeśli taki wniosek się pojawi, zostanie rozpatrzony.

Niemiecki czołg Leopard 2 Shutterstock

Według dziennika "El Pais" Hiszpania chce dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 A4 produkcji niemieckiej.

Zwykle rząd niemiecki powinien wyrazić zgodę na taki eksport broni, ponieważ umowy kupna zawierają tzw. klauzule końcowego użytkownika, na wypadek dalszego transferu.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Bundeskanzler