Tysiące ludzi powitały papieża w Quebecu, władze medyczne apelują o ostrożność

Źródło:
PAP

Tysiące ludzi powitały papieża Franciszka na ulicach Quebecu, który jest kolejnym etapem jego podróży po Kanadzie. Władze medyczne miasta apelują do wszystkich o zachowanie ostrożności i noszenie maseczek podczas masowych wydarzeń w związku z wizytą papieża. W piątym dniu wizyty w Kanadzie - w czwartek - papież odprawi mszę dla tysięcy wiernych w narodowym sanktuarium w mieście Sainte-Anne-de-Beaupre. W katedrze Notre-Dame w Quebecu spotka się następnie z katolickim duchowieństwem.

W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu w historycznej Cytadeli w Quebecu odbyła się oficjalna ceremonia powitania Franciszka, w której udział wzięli gubernator generalna Kanady Mary Simon i premier Justin Trudeau. Gdy papież przybył do Quebecu, na 15-kilometrowej trasie przejazdu z lotniska na teren Cytadeli, zgromadziły się tłumy ludzi. Były one jeszcze większe, gdy po tej uroczystości Franciszek przejechał przez miasto w papamobile.

Nabożeństwo dla tysięcy wiernych

Przed godziną 9 (15 czasu polskiego) papież uda się do sanktuarium Sainte-Anne-de-Beaupre nad Rzeką Świętego Wawrzyńca, położonego w odległości około 30 kilometrów od Quebecu. Tam odprawi nabożeństwo dla tysięcy wiernych.

Sainte-Anne-de-Beaupre to najstarsze miejsce pielgrzymkowe w Ameryce Północnej, odwiedzane co roku przez prawie milion wiernych. Pierwsza bazylika Świętej Anny w tym miejscu została zbudowana w połowie XVII wieku. Pielgrzymowali do niej kolonizatorzy oraz nawróceni rdzenni mieszkańcy.

Po pożarze w 1922 roku, z którego ocalała historyczna statua świętej Anny, świątynia została odbudowana i ponownie konsekrowana w 1976 roku. Na suficie znajduje się mozaika przedstawiająca życie matki Maryi. Jest tam też kopia "Piety" Michała Anioła, uważana za jedną najpiękniejszych spośród wszystkich istniejących.

Po mszy papież powróci do Quebecu, gdzie o godz. 17 miejscowego czasu (godz. 23 czasu polskiego) uda się do katedry Notre-Dame, zbudowanej w XVII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku świątynia została zniszczona podczas brytyjskiego oblężenia, a następnie odbudowana. Pożar zniszczył ją w 1922 roku, po czym odbudowano ją po raz drugi zgodnie z oryginalnym projektem.

"Jesteś paskudny i brudny. Dzikus!". Pięć lat tortur w szkole rezydencjalnej

Od XVII do końca XIX wieku w jej podziemiach pochowano ponad 900 osób: biskupów i kardynałów oraz gubernatorów Nowej Francji, czyli francuskiej kolonii.

To od modlitwy w katedrze Notre-Dame św. Jan Paweł II rozpoczął w 1984 roku swą wizytę w Kanadzie. Franciszek będzie przewodniczył tam nieszporom z udziałem duchowieństwa, w tym episkopatu kraju.

Władze medyczne apelują o ostrożność

W związku z gromadzącymi się wszędzie tłumami władze medyczne zaapelowały do wszystkich o zakładanie maseczek zawsze, gdy nie mają zapewnionego dystansu od innych osób. - Wirus jest wszędzie - powiedział w lokalnych mediach doktor Jacques Girard z dyrekcji miejskiej służby zdrowia. Zaapelował o "indywidualną odpowiedzialność". Ostrzegł, że liczba zakażeń w mieście jest bardzo wysoka, a ich obecna fala nie osiągnęła jeszcze szczytu.

- Osoby z objawami COVID-19 nie powinny uczestniczyć w zgromadzeniach - podkreślił Girard. Zachęcił też do testów na obecność koronawirusa.

Autorka/Autor:asty,ft/adso

Źródło: PAP