Groziła jej śmierć, uciekła z kraju. Saudyjka wylądowała "w swoim nowym domu"

Aktualizacja:

Osiemnastoletnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun, która zbiegła w ubiegłym tygodniu od swej rodziny twierdząc, że groziła jej śmierć za deklarowanie ateizmu, przybyła w sobotę do Kanady, gdzie wcześniej udzielono jej azylu.

- Rahaf chciała, żeby Kanadyjczycy zobaczyli, że przyleciała do swojego nowego domu - powiedziała szefowa kanadyjskiego MSZ Chrystia Freeland, która towarzyszyła Saudyjce na lotnisku w Toronto.

Alkunun udała się w piątek wieczorem samolotem linii Korean Air z Bangkoku do Seulu, a stamtąd poleciała do Kanady.

- Kanada przyznała jej azyl. Odleci dziś o godz. 23.15 - powiedział w piątek agencji Reutera szef policji imigracyjnej Tajlandii Surachate Hakpark. Niedługo później media poinformowały o tym, że samolot z Alkunun na pokładzie wystartował.

Kanada potwierdza

Informację o udzieleniu przez Kanadę azylu potwierdził premier tego kraju Justin Trudeau.

- Kanada jest krajem, który rozumie, jak ważna jest ochrona praw człowieka, ochrona praw kobiet na całym świecie, i mogę potwierdzić, że przyjęliśmy wniosek ONZ - powiedział Trudeau, który wyjaśnił, że prośbę o azyl wystosowało do Kanady Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Apel o pomoc

Sprawa Alkunun zaczęła się w zeszłą sobotę, gdy 18-latka została zatrzymana na lotnisku w Bangkoku. Dziewczyna zabarykadowała się potem w pokoju w lotniskowym hotelu i poprosiła w mediach społecznościowych o pomoc. Przekonywała, że w razie powrotu do Arabii Saudyjskiej grozi jej śmierć ze strony jej własnej rodziny, ponieważ uciekła i przyznała się, że nie wierzy w Boga.

Początkowo zamierzała udać się do Australii, ale zwróciła się o azyl również do władz Kanady, USA i Wielkiej Brytanii.

We wtorek do Bangkoku przybyli ojciec i brat nastolatki, aby nakłonić ją do powrotu, ale nie zmieniło to jej decyzji. Za Saudyjką wstawiło się Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, który uznał, że jest ona uchodźczynią.

Autor: ft,momo//plw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości