Szczepionki dla uboższych krajów. Kolejny kraj ma przekazać 100 milionów dawek

Źródło:
PAP

Kanada ma się zobowiązać do przekazania do 100 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 krajom uboższym - wynika z nieoficjalnej zapowiedzi źródła rządowego podczas rozpoczętego w piątek szczytu G7 w Carbis Bay w Wielkiej Brytanii. Wcześniej przekazanie szczepionek uboższym krajom zapowiedzieli prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson.

Liczba 100 milionów dawek, które krajom uboższym ma przekazać Kanada, ma zawierać wcześniejsze zobowiązanie Kanady wobec mechanizmu COVAX. Nie wiadomo na razie, jaka część pochodzić będzie z nowej puli.

Oficjalna deklaracja spodziewana jest podczas szczytu G7 jako kanadyjski wkład w grupową inicjatywę przekazania ubogim krajom co najmniej miliarda dawek szczepionek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zobowiązania innych krajów

Podobne zobowiązanie padło w czwartek z ust premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który powiedział, że w ciągu najbliższego roku Londyn przekaże uboższym krajom 100 milionów nadwyżkowych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Z kolei prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone kupią 500 milionów dawek szczepionek firmy Pfizer i przekażą je za pośrednictwem programu COVAX biedniejszym krajom (w tym 200 milionów do końca tego roku).

Ottawa była ostatnio krytykowana przez organizacje humanitarne za brak inicjatywy w sprawie podzielenia się zapasami szczepionki z biedniejszymi krajami. Krytykowana była również za sprzeciw wobec propozycji Indii i RPA w sprawie tymczasowego zniesienia ochrony patentowej na szczepionki przeciw COVID-19. Propozycję tę poparł w czwartek Parlament Europejski, a wcześniej prezydent USA Joe Biden.

Jak przypomina publiczny kanadyjski nadawca CBC, jeszcze w zeszłym tygodniu minister ds. rozwoju międzynarodowego Karina Gould powiedziała senackiej komisji, że obecnie Kanada nie posiada nadwyżek szczepionki, którymi mogłaby się podzielić.

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: