Biden na szczycie w Kambodży. "Razem zajmiemy się największymi problemami naszych czasów"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w Kambodży z przywódcami państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Wspólnie zadeklarowali "kompleksowe partnerstwo strategiczne", podkreślając znaczenie większego zaangażowania USA w regionie w obliczu rosnącej siły Chin - podała agencja Kyodo.

- Razem zajmiemy się największymi problemami naszych czasów - powiedział Biden po przybyciu do stolicy Kambodży Phnom Penh, wskazując na potrzebę obrony przed zagrożeniami dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach oraz Indo-Pacyfiku, który będzie "wolny i otwarty, stabilny i prosperujący, odporny i bezpieczny".

Chiny są największym partnerem handlowym ASEAN, ale ich asertywne zachowanie wywołuje również tarcia - przypomina Kyodo, wskazując na roszczenia terytorialne Pekinu sporne z roszczeniami czterech krajów bloku: Brunei, Malezji, Filipin i Wietnamu, a także konflikt Chin z Tajwanem.

Nowe inicjatywy USA

Biały Dom opublikował listę nowych inicjatyw, które przygotował na szczyt USA-ASEAN i niedzielne spotkanie Szczytu Azji Wschodniej, który obejmuje ASEAN (Kambodża, Indonezja, Laos, Birma, Singapur, Malezja, Tajlandia, Filipiny, Wietnam, Brunei) oraz Australię, Chiny, Indie, Japonię, Nową Zelandię, Rosję, Koreę Południową i Stany Zjednoczone - poinformował Daniel Kritenbrink z Departamentu Stanu.

Inicjatywy te obejmują współpracę w zakresie zwalczania nielegalnych i nieuregulowanych połowów oraz wdrażania infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, co ma pomóc krajom ASEAN w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Według Kyodo podczas rozmów z przedstawicielami władz z krajów ASEAN Biden prawdopodobnie omawiał sytuację w Mjanmie po ubiegłorocznym przewrocie wojskowym, w nadziei na wywarcie presji na juntę, by skierowała kraj z powrotem na drogę demokracji.

Biden rozmawiał z premierem Kambodży

Podczas spotkania z premierem Kambodży Hun Senem, na marginesie szczytu ASEAN, Biden wyraził zaniepokojenie z powodu chińskich działań w bazie marynarki wojennej Ream - poinformował Biały Dom. Jak informował "Washington Post", część kambodżańskiej Ream Naval Base nad Zatoką Tajlandzką ma zostać przeznaczona do wyłącznego użytku chińskiej armii.

Biden wezwał również premiera Kambodży do uwolnienia aktywistów przetrzymywanych z powodów politycznych oraz otwarcia przestrzeni politycznej i obywatelskiej przed wyborami w przyszłym roku.

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP