"Jolie dała mi siłę". Znana dziennikarka wyznaje: Też poddam się mastektomii

Świat


Przykład Angeliny Jolie, która poinformowała, że poddała się prewencyjnej operacji mastektomii, działa na innych. Znana prezenterka CNN Zoraida Sambolin oświadczyła, że przejdzie operację podwójnej mastektomii po tym, jak stwierdzono u niej raka piersi. I podkreśliła, że siłę do publicznego wyznania dała jej właśnie Jolie.

Angelina Jolie podzieliła się swoją historią o podwójnej mastektomii i dała mi siłę, żeby się otworzyć - powiedziała Sambolin, która prowadzi poranny program w CNN.

- Na początku bardzo się zmagałam z tym, bo przecież zdiagnozowano u mnie raka piersi trzy tygodnie temu. Próbowałam wymyślić, jak podzielić się tą historią z innymi, jak powiedzieć widzom, że nie będzie mnie przez jakiś czas, bo zdecydowałam się przejść podwójną mastektomię. I teraz nagle ta cała historia Angeliny Jolie. Ja nie mam tego genu, prawdę mówiąc, nie wiem, czy go mam. Zdecydowałam się zrobić testy genetyczne nie dlatego, że ten problem jest w mojej rodzinie, ale dlatego, że jest w niej wiele dziewcząt i chcę im ten problem uświadomić - powiedziała Sambolin na antenie telewizji.

Prezenterka dodała, że w podjęciu decyzji o odjęciu piersi pomogło jej to, że bardzo chciała nadal żyć dla swoich dzieci.

Chwalą Jolie za wyznanie

Decyzję Jolie z uznaniem przyjęli także inni pacjenci oraz działacze organizacji społecznych zajmujących się problemami kobiet z rakiem piersi. Richard Francis, szef badań w brytyjskiej organizacji Breakthrough Breast Cancer, powiedział że sprawa Jolie pokazała, jak ważne jest edukowanie kobiet z genem zwiększającym ryzyko raka piersi. - Dla kobiet takich, jak Angelina ważne jest, aby w pełni były świadome opcji medycznych, na jakie mogą się zdecydować - powiedział Francis agencji Reutera.

Z kolei szefowa Breast Cancer Campaign baronesa Delyth Morgan stwierdziła, że otwartość Jolie w mówieniu o jej doświadczeniach i decyzji o operacji zwiększy świadomość ryzyka związanego z chorobą.

Prewencyjna operacja

Angelina Jolie poddała się prewencyjnej operacji mastektomii, żeby uchronić się przed rakiem, na którego zmarła jej matka. Aktorka opisała operacje i zabiegi, jakie przeszła, w specjalnym artykule dla "The New York Timesa".

Jolie w tekście zatytułowanym "Mój medyczny wybór" w bardzo osobisty sposób pisze o tym, co przeszła. "Moja matka walczyła z rakiem przez blisko dekadę i zmarła w wieku 56 lat. Zdążyła poznać pierwsze ze swoich wnucząt i trzymać je w ramionach. Ale moje inne dzieci nigdy nie będą miały szansy jej poznać i doświadczyć jej miłości i wdzięku" - napisała.

Autor: //gak/k / Źródło: CNN, Reuters, New York Times

Raporty: