Johnny Depp kontra Amber Heard. Ława przysięgłych przerwała obrady

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ława przysięgłych decydująca w sprawie o zniesławienie, którą Johnny Depp wytoczył swej byłej żonie Amber Heard, we wtorek nie wydała wyroku. W trakcie obrad zwróciła się z pytaniem do prowadzącej sprawę sędzi Penney Azcarate, aby wyjaśniła im jedną z kwestii. Ławnicy zbiorą się w środę i ponownie będą debatować.

Dwie godziny w piątek i osiem we wtorek nie wystarczyło sędziom przysięgłym, by zdecydować w sprawie Depp-Heard. Ostatecznie wczesnym wieczorem przerwali oni swoje posiedzenie i w środę będą je kontynuowali, próbując zakończyć postępowanie, które od początku kwietnia śledzi cały świat.

Siedmioosobowa ława przysięgłych obradująca w sądzie okręgowym hrabstwa Fairfax w Wirginii ma niezwykle trudne zadanie. To grupa obywateli, która mierzy się z trudnymi kwestiami prawnymi dotyczącymi zniesławienia. Decyzja, jaką podejmą ławnicy, dotyczy nie tylko wniosku Johnny'ego Deppa, ale również kontrpozwu złożonego przez Amber Heard.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Depp kontra Heard. "Bardzo przerażający obraz wzajemnej nienawiści"

Ława przysięgłych wyraża wątpliwości

Obrady ławy przysięgłych są tajne, ale jeden ich element nie musiał we wtorek wypełniać tego protokołu i przykuł uwagę mediów i komentatorów. W pewnym momencie ława zrobiła przerwę, by uzyskać pomoc w rozwiązaniu niejasnej dla niej kwestii. Zadała pytanie prowadzącej sprawę sędzi Penney Azcarate, czy pozew obejmuje cały artykuł opublikowany w "The Washington Post" w 2018 roku, czy tylko nagłówek tekstu, w którym Amber Heard miała oskarżyć byłego męża o stosowanie przemocy seksualnej.

Nazwisko aktora "Piratów z Karaibów" nie pojawiło się w tekście ani razu, zdaniem jego i jego obrony jednak szczegóły publikacji wskazały bezpośrednio na niego.

Nagłówek głosił, że Heard "wypowiedziała się przeciwko przemocy seksualnej - i spotkała się z gniewem naszej kultury". Sędzia Azcarate poinformowała ławę przysięgłych, że przedmiotem procesu w tym elemencie jest nagłówek tekstu, a nie cały tekst.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Depp kontra Heard. Co wiemy o ławnikach, którzy decydują w sprawie aktorów

Johnny Depp pozwał Amber Heard o zniesławienie

Johnny Depp pozwał byłą żonę o zniesławienie w związku z tym, że w felietonie dla "Washington Post" napisała, że była ofiarą przemocy domowej. Zdaniem Deppa, to ona znęcała się nad nim zarówno fizycznie, jak i słownie. Aktor domaga się 50 milionów dolarów odszkodowania w związku z tym, że po publikacji jego kariera podupadła i stracił szansę na kilka ważnych ról.

Heard zaprzeczyła temu i w odwecie wniosła własny pozew o 100 milionów dolarów, zarzucając obronie Deppa, że niesłusznie nazwała ją po publikacji artykułu "oszustką". Aktorka w trakcie rozprawy zarzuciła Deppowi, że wielokrotne dopuszczał się wobec niej przemocy pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Proces, który rozpoczął się 11 kwietnia, został zakończony pod koniec maja. Para aktorów poznała się w 2009 roku i była małżeństwem w latach 2015-2016. W sierpniu 2016 roku byli małżonkowie zawarli ugodę rozwodową, wydając wspólne oświadczenie, w którym napisali, że ich związek "był intensywnie namiętny i czasami zmienny, ale zawsze związany miłością". Rozwód został sfinalizowany w 2017 roku.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl