Biden: zrobiłem to, po co tu przyjechałem

Autor:
ads
Źródło:
PAP, Reuters

Przekazałem Putinowi listę 16 kluczowych elementów infrastruktury, które muszą być poza limitem wszelakich ataków ze strony Rosji - powiedział Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Rosji. Ocenił, że jest perspektywa znacznej poprawy w relacjach USA i Rosji, a "kolejna zimna wojna nie jest w interesie nikogo".

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w środę w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po zakończeniu rozmów odbyły się dwie konferencje - najpierw Putina, później Bidena.

TAK RELACJONOWALIŚMY KONFERENCJĘ BIDENA

Prezydent USA ocenił, że na spotkaniu panował "dobry nastrój". Powiedział, że relacje USA i Rosji "muszą być stabilne i przewidywalne" i zapewniał, że jego agenda "nie jest przeciwko Rosji".

Biden mówił między innymi, że duża część rozmowy była poświęcona tematom związanym z cyberbezpieczeństwem. Prezydent USA powiedział, że przekazał Putinowi listę 16 "kluczowych elementów infrastruktury, które muszą być poza limitem ataków ze strony Rosji".

- W rozmowie z prezydentem Putinem podkreśliłem, że USA dysponują znaczącymi zasobami w sferze cyberbezpieczeństwa, i są gotowe do ich użycia. Putin wie, że USA zareagują na cyberataki i ingerencje w wybory w USA - zadeklarował Biden.

Biden: Wydźwięk spotkania z Putinem był pozytywny
Biden: Wydźwięk spotkania z Putinem był pozytywnyReuters

"Kolejna zimna wojna nie jest w interesie nikogo"

Prezydent ocenił, że jest perspektywa znacznej poprawy w relacjach USA i Rosji, a "kolejna zimna wojna nie jest w interesie nikogo". - Zrobiłem to, po co tu przyjechałem - podkreślił Biden.

Biden przekazał, że na spotkaniu z Putinem powiedział mu, iż USA "niepodważalnie popierają suwerenność Ukrainy".

Działania Putina "zmniejszają pozycję kraju, który rozpaczliwie próbuje utrzymać swoją rolę"

Na konferencji prasowej prezydent mówił też o sprawie Aleksieja Nawalnego. Powiedział, że konsekwencje śmierci uwięzionego rosyjskiego dysydenta byłyby "katastrofalne". Biden przekazał, że poruszył tę kwestię w rozmowie z Putinem.

Biden ocenił, że kroki podejmowane przez rosyjskiego prezydenta "zmniejszają pozycję kraju, który rozpaczliwie próbuje utrzymać swoją rolę jako głównej światowej siły".

Autor:ads

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości