Jeszcze 700 mln euro na pomoc dla uchodźców. "Czasy są wyjątkowe"

Aktualizacja:

Komisja Europejska zaproponowała w środę przeznaczenie dodatkowych 700 mln euro w ciągu trzech lat na nadzwyczajną pomoc humanitarną w granicach UE. Pieniądze mają trafić przede wszystkim na zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców, którzy docierają do Grecji.

Wsparcie ma być dostępne natychmiast i pozwoli zapewnić żywność, schronienie czy też czystą wodę dla uchodźców - przekonywał komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Christos Stylianides. Oczekuje on, że Parlament Europejski oraz państwa unijne w pilnym trybie przyjmą propozycję KE. Jeszcze w tym roku fundusz nadzwyczajnej pomocy humanitarnej ma rozdysponować 300 mln euro, a w dwóch kolejnych latach - po 200 mln euro.

Propozycja Komisji to reakcja na sytuację w Grecji po zamknięciu granicy przez Macedonię i inne kraje tzw. szlaku bałkańskiego, którym uchodźcy przedostają się na zachód i północ Europy. KE obawia się, że w Grecji, gdzie utknęło ponad 20 tys. uchodźców, może dojść do katastrofy humanitarnej.

"Czasy są wyjątkowe"

- Czasy są wyjątkowe, dlaczego musimy podwoić wysiłki, by uniknąć dalszego pogorszenia się sytuacji" - apelował Stylianides. Według niego od 12 do 15 tysięcy uchodźców i imigrantów, którzy są teraz w Grecji, potrzebuje pilnie pomocy humanitarnej. Wsparcie będzie udzielane we współpracy z władzami Grecji oraz organizacjami humanitarnymi, które działają na miejscu. Według Stylianidesa pomoc może być udzielana także w formie wypłat gotówki i talonów, które mogliby otrzymywać uchodźcy. Takie rozwiązanie pomogłoby też lokalnej gospodarce.

W praktyce środowa propozycja Komisji przewiduje utworzenie nowego funduszu, który będzie mógł być wykorzystywany w różnych kryzysowych sytuacjach na terenie UE, wymagających szybkiego udzielenia pomocy humanitarnej, a nie tylko związanych z napływem uchodźców. Do tej pory Unia nie miała możliwości takich działań. - To luka w pakiecie narzędzi, jakie mamy do dyspozycji w odpowiedzi na kryzysy humanitarne - przyznał pragnący zachować anonimowość ekspert KE. Zastrzegł, że nie ma planów przesuwania do nowego funduszu środków z unijnych programów pomocy humanitarnej, udzielanej poza granicami Wspólnoty. Utworzenie nadzwyczajnego funduszu wymagać będzie nowelizacji budżetu unijnego na 2016 r. i przesunięć środków z innych linii budżetowych. Według eksperta budżet nie zostanie jednak zwiększony ponad zaplanowany pułap. Na razie nie wiadomo, z jakich innych projektów środki zostaną przesunięte na nowy fundusz.

"Konieczny krok"

- To konieczny krok, który podejmuje Komisja, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu w rezultacie bezprecedensowej liczby ludzi przybywających do UE. Od początku kryzysu uchodźczego priorytetem KE była ochrona życia ludzkiego, ochrona tych, którzy uciekają przed wojną i opresją, i zapewnienie im lepszych warunków życia - mówił we wtorek, zapowiadając tę decyzję, rzecznik KE Margaritis Schinas.

Eksperci Komisji potwierdzili w środę doniesienia greckich mediów, że władze w Atenach zwróciły się o wsparcie o wartości blisko 500 mln euro w związku z kryzysem uchodźczym. Pieniądze miałyby trafić na zakwaterowanie 50 tysięcy uchodźców w obozach przejściowych oraz dalszych 50 tysięcy w skromnych hotelach. Komisja analizuje ten wniosek greckich władz. Grecja jest głównym krajem tranzytowym dla uchodźców i migrantów, którzy przedostają się z Turcji z zamiarem udania się do bogatych krajów UE tzw. szlakiem bałkańskim. W ubiegłym tygodniu Macedonia praktycznie zamknęła granicę z Grecją. Wraz z innymi państwami na tym szlaku - Austrią, Słowenią, Chorwacją i Serbią - rząd w Skopje uzgodnił, że przepuszczanych będzie tylko 580 osób dziennie.

Groźba katastrofy humanitarnej

We wtorek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) ostrzegło, że gwałtowny napływ migrantów na północną granicę Grecji może przerodzić się w katastrofę humanitarną. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku 2016 roku do Grecji i Włoch przybyło już ok. 110 tys. migrantów i uchodźców, z czego ponad 102 tys. przypadło na greckie wyspy. W ubiegłym roku do Grecji dotarło ponad 800 tys. osób starających się o azyl.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: